Bakım merkezlerinde psikoz hastalarına bakım vericilerde bağlanma stili, iş stresi yükü ve iyilik hali
Attachment patterns, work stress and psychological well-being in caregivers who work with psychosis patients in care centers
- Tez No: 527004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, bakım merkezlerinde psikoz hastalarına bakım vericilerde, bağlanma stilleri, iş stresi yükü ve iyilik hali arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bakım vericilerin iyilik halinde, bağlanma stillerinin ve iş streslerini algılama arasında nasıl bir ilişki olabileceği konusunda inceleme yapılmıştır. Araştırmaya, gönüllülük esasına dayalı 80 katılımcı katılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak form ve ölçekler kullanılmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Bağlanma Stilleri Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Depresyon, Kaygı, İş stresi ve güvensiz bağlanma stilleri ile cinsiyet farklılıkları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> .05). Depresyon ve kaygı ile öğrenim durumu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). İş stresi ile öğrenim durumu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p.05). Ayrıca yapılan korelasyon analizine göre, bağlanma alt ölçekleri olan güvenli, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma stilleri ile depresyon, kaygı ve iş stresi arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur (p>.05). Güvensiz bağlanma stilleri ile depresyon, kaygı ve iş stresi arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur (p>.05). İş stresi ile depresyon ve kaygı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur (p>.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the interrelationships among attachment patterns, work stress and psychological well-being in caregivers who work with psychosis patients in care centers. The study sample consisted of 80 volunteer full- time workers. The self-report scales i.e. Personal Information Form, Relationship Scale Questionnaire, Beck Depression Scale, State-Trait Anxiety Scale, Work Stress Scale were applied to the participants. The data was analyzed with SPSS program. According to result of the research, There was no significant difference between anxiety, depression, work stress and insecure attachment patterns and gender differences (p>.05). There was no significant difference between depression and anxiety and educational level (p>.05). There was a significant difference between work stress and educational level (p.05). Additionally, according to correlation analysis, there was no significant interrelationship between attachment sub-patterns such as secure, fearful, preoccupied, dissmissing and depression, anxiety, work stress (p>.05). There was no significant interrelationship between insecure attachment patterns and depression, anxiety, work stress (p>.05). There was no significant interrelationship between work stress and depression and anxiety (p>.05).