Allah'ın Kara Helali
Black Halal of God
- Tez No: 527008
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Toplumsal gerçeğe dayalı olan bu kısa film, İran'ın birçok ailesinde mevcut olan boşanma konusunu ele alır. Aile kurumu, insan toplumlarının oluşumunda önemli bir unsurdur. Fakat bu kurumun ayrıca tarihsel bir gerçekliği vardır. Zaman ve coğrafyalar üzerinde çeşitli biçimlerde görülmüş, değişimleri sosyologların ilgisini çekmiştir. İran'da aile özel bir öneme sahiptir. Ancak geçtiğimiz on yıl içinde meydana gelen değişiklikler, bu kurumun statüsünü ve işleyişini gözden geçirmeyi gerektirmiştir. Aileyi etkileyen hassasiyetler, insanları aile değişimlerine karşı duyarlı hale getirir. Ailenin dönüşümü, insanoğlunu“yaşam yolu”ve“biyolojik deneyime”dönüştürmüştür. Aile dönüşümü, herkesin kaderinin dönüşümü anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Based on social reality, this short film discusses the divorce issue in many Iranian families. The family institution is an important factor in the formation of human societies. But it also has a historical reality. It has been seen in various forms in time and geographies, and its changes have attracted the interest of sociologists. In Iran, the family has a special importance. However, the changes taking place over the past decade have required this institution to review its status and functioning. Sensitivities affecting the family make people sensitive to family changes. Transformation of the family has transformed humankind into a“way of life”and a“biological experience”. Family transformation means the transformation of everyone's fate.