Algılanan anne baba tutumlarının ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between perceived smartphone addiction of adolescent parents of the perception of mothers
- Tez No: 537945
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma ile amaçlanan, akıllı telefon kullanımını, bağımlılığa dönüştüren bazı kullanım alışkanlıklarını belirlemek ve aynı zamanda anne baba tutumu ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Algılanan anne baba tutumu ile akıllı telefon bağımlılığı tek tek kişisel bilgi çizelgesindeki değişkenler (yaş, cinsiyet, anne – baba eğitim durumu, ailenin gelir düzeyi ve akademik başarı) arasındaki ilişki açısından da analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modeline göre desenlenen bu çalışmanın örneklemi, İstanbul İli Bakırköy İlçesi'nde öğrenim görmekte olan toplamda 270 (119 kadın; 151 erkek) lise öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmada, şu ölçekler kullanılmıştır. Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) (Yılmaz,2000:160-172), Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği (Noyan ve arkadaşları, 2015, 73-81). Araştırma sonucunda; akıllı telefon bağımlığı ölçeğinden elde edilen ortalama puanları, cinsiyete göre kadınların erkeklere göre daha fazla akıllı telefon bağımlılığına sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca yaş ve akademik başarı düzeylerine göre anlamlı derecede farklılaştığı tespit edilmiştir. Anne baba tutum ölçeğinden elde edilen ortalama puanlar, akademik başarı değişkenine göre fark anlamlı bulunmuştur. Anlamlı bulunan grup kendilerini yeterli derecede iyi görenler ile iyi görmeyenler arasındadır. Kişisel bilgi çizelgesinin yaş ve cinsiyet değişkenleri göz önüne alındığında anne baba tutum ölçek sorularına verdikleri cevaplar neticesinde ergenler yaş arttıkça anne babalarının tutumlarını daha otoriter ve izin verici / ihmalkar buluyorlar. Ergenler cinsiyet değişkenine göre ise ailelerini erkekler kadınlara göre daha izin verici/ihmalkar algılıyorlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the usage habits of smartphone usage which transforms into addiction and to reveal the relationship between parental attitude and parenting. The perceived parental attitudes and the smartphone dependence were also analyzed in terms of the relationship between the variables (age, gender, parental education level, family income level and academic achievement) on the individual personal information chart. The sample of this study, which was designed according to the relational survey model, consisted of 270 (119 girls; 151 boys) high school students studying in the Bakırköy district of Istanbul. In this study, the following scales were used. Parents' Attitudes Scale (ABO) (Yılmaz, 2000:160-172), Smart Phone Addiction Scale (Noyan et al, 2015:73-81). As a result of the research; According to the gender average scores obtained from smart phone dependency scale, women have more smart phone dependency than men. In addition, it has been determined that it is significantly different according to age and academic achievement levels. The mean scores obtained from the parents' attitude scale were found to be significant according to the academic achievement variable. The meaningful group is among those who do not see well with those who see themselves well enough. When the age and gender variables of the personal information table are taken into account, the responses of the parents to the attitude questions of the parents find that their parents are more authoritarian and allow / negligent as their age increases. According to gender, adolescents perceive their families more permissive / negligent than boys.