İş-enerji ve itme-momentum konularına yönelik FeTeMM etkinliklerinin akademik başarı ve kavramsal anlama düzeyi üzerine etkisi
Effect of the STEM activities related to work-energy and impulse-momnetum topics on academic achievement and conceptual understanding level
  1. Tez No: 527021
  2. Yazar: MERT BÜYÜKDEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA TANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının Fizik 1 dersinde yer alan İş-Enerji ve İtme-Momentum konularına yönelik hazırlanan FeTeMM (Fen-Teknoloji-Matematik-Mühendislik) etkinliklerinin akademik başarıları ve kavramsal anlamaları üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“İş-Enerji Başarı Testi”, İtme-Momentum Başarı Testi“ ve ”İş-Enerji ve İtme-Momentum Kavramsal Anlama Testi“ ile öğretmen adaylarının FeTeMM etkinliklerine yönelik görüşlerini belirlemek için hazırlanan ”FeTeMM Eğitimi Öğrenci Görüş Anketi" kullanılmıştır. Araştırmada ön ölçüm- son ölçüm kontrol gruplu yarı-deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama basamağında deney grubundaki öğrencilere İş-Enerji ve İtme-Momentum konuları, FeTeMM eğitimi yaklaşımıyla işlenmiştir. Kontrol grubunda ise dersler geleneksel eğitim yaklaşımı ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verilerinin çözümlenmesi SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak, nitel verilerin çözümlenmesi ise betimsel analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda İş-Enerji konularına yönelik öğretmen adaylarının akademik başarıları bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Benzer şekilde İtme-Momentum konularında öğretmen adaylarının akademik başarıları bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. İş-Enerji ve İtme-Momentum konuları üzerine kavramsal anlamaları bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamakla birlikte kavramsal anlama üzerinde FeTeMM eğitiminin olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca FeTeMM eğitimi etkinliklerinin uygulandığı deney grubunda öğretmen adaylarının FeTeMM eğitimine yönelik görüşlerinin olumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the STEM (Science-Technology-Mathematics-Engineering) activities on the academic achievement and conceptual understanding of the prospective teachers were investigated on the topics of Work-Energy and Impulse-Momentum through the Physics 1 course. To accomplish the aim, the data collection tools named as“Work-Energy Achievement Test”,“Impulse-Momentum Achievement Test”and“Work-Energy and Impulse-Momentum Conceptual Understanding Test”were employed and additionally to achieve qualitative analysis,“STEM Education Student Opinion Survey”was used to determine the opinions of the prospective teachers about STEM activities. In the study, semi-experimental model with control group was used. During the application step of the research, Work-Energy and Impulse-Momentum subjects were processed in FeTeMM activities approach to the students in the experimental group. In the control group, the lessons were carried out with the traditional educational approaches. Quantitative data of the work was analyzed by using the SPSS 22.0 statistical program and qualitative data was analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the research, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of the academic achievement of the teacher candidates for Work-Energy subject. Similarly, a statistically significant difference was detected in favor of the experimental group in terms of the academic achievement of the teacher candidates relating the Impulse-Momentum topic. Although there is no statistically significant difference between the two groups in terms of conceptual understanding relating Work-Energy and Impulse-Momentum issues, meaningful positive effects of STEM activities on conceptual understanding are found. In addition, in the experiment group where STEM activities were carried out, prospective teachers' opinions on STEM education were found to be substantially positive.