A'meş kıraatının Muttavvi'î rivâyeti ile Şenebûzî rivayeti arasındaki farklılıklar
Differences between Muttawwi'i narration and Shanabuzi narration of A'mash qira'ah
  1. Tez No: 527026
  2. Yazar: KASIM KUZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM BULADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tezde öncelikle kıraat ilmi ile ilgili özet bilgiler verildi. Daha sonra şâz kıraatın tanımı, kısımları, faydaları, mütevâtir ve şâz kıraatlar arasındaki farklılıklar, birleştikleri noktalar ve bu kıraatları tanıma yolları ele alındı. Ayrıca şâz kıraatların hükmü ve bu alanda telif edilen eserlerle ilgili bilgiler verildi. Daha sonra İmâm-ı A'meş ve onun râvîleri olan Muttavvi'î ve Şenebûzî'nin hayatlarına dair özet bilgiler sunuldu. Son olarak A'meş kıraatının Muttavvi'î ve Şenebûzî rivâyetleri arasındaki farklı okuyuş şekilleri Usûl ve Ferş yönü ile anlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Short information is given about the ilm (science) of qira'ah (reciting the Qur'an) at the beginning of this thesis. After that, the definition, parts and benefits of shaz qira'ah differences between mutawatir and shaz qira'ahs, their shared points and ways of recognizing those qira'ahs are studied. In addition, information is given about the decree on shaz qira'ahs and the boks written in this field. Then, short information about the lives of Imam A'mash and his narrators, Muttawwi'i and Shanabuzi, is given. Finally, the differences of recitation between Muttawwi'i narration and Shanabuzi of A'mash qira'ah are explained in terms of Usul and Farsh.