Senfonik eserlerin eğitim müziğine yönelik redüksiyonu ve uygulamadaki görünümü
Reduction of symphonic works to educational music and its implementation
- Tez No: 527027
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında eğitim gören üçüncü ve dördüncü sınıflardaki öğrencilerin“Orkerstra ve Oda Müziği”derslerine yönelik olarak farklı yaklaşımlarda eğitim müziği ortak repertuvarına katkıda bulunmaya çalışmaktır. Araştırmada betimsel ve deneysel yöntemler olmak üzere karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evreni iki boyuttan oluşmaktadır. Bu evrenlerden birincisini Müzik Eğitimi Anabilim Dalları ve bu kurumlarda yürütülen üçüncü ve dördüncü sınıf Oda Müziği/ Orkestra dersleri, ikinci evreni ise araştırma konusu hakkında görüşme yapılan Devlet Konservatuvarları Orkestra Şefliği ve Bestecilik bölümleri ile Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalları öğretim elemanlarından oluşmaktadır. Araştırmada, Senfoni formundaki seçilen iki eserden( W.A Mozart'ın sol minör 40. Senfonisi'nin 1. Bölümü olan Allegro ve L. V. Beethoven'in 7. Senfonisinin 2. Bölümü olan Allegretto )farklı iki bölüm, redüksiyon yöntemiyle Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin çalabileceği düzeye getirilmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemelerinde IBM SPSS Statistics 22 paket programından yararlanılmış, ilişki arayıcı Ki-Kare testi uygulanmış ve frekans (f), yüzde (%) değerleri kullanılmıştır. Araştırma sunucunda, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Dallarının Orkestra/ Oda Müziği derslerine yönelik olarak öğrencilerin çalgı seviyesine uygun repertuvarın yetersiz olduğu ortaya çıkmış olup; ilgili öğretim elemanı görüşleri ve literatür taraması yolu ile toplanan veriler ışığında eser redüksiyonları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to contribute, using a different approach, to the repertoire of educational musics to be played in the“Orchestra and Chamber Music ”courses taught in the 3rd and 4th year of the Music Departments of the Education Faculties .A specific method comprising both descriptive and experimental methods is used in the research. The scope population of the research has two dimensions. One of them is the content of the aforementioned Orchestra and Chamber Music courses, and the other is the teaching staff (of Orchestra Conducting and Composition departments of the State conservatories and Music Department of the Education Faculties) interviewed for this research.In the research, two movements, each from a different symphonic work have been reduced in such a way to be performed by 3rd and 4th year students of Music Teaching departments of the Education faculties. These are Allegro Molto (1st Movement) from W.A. Mozart's Symphony no. 40 in G minor and Allegretto (2nd Movement) of L.V.Beethoven's Symphony no.7 in A major.IBM SPSS Statistics 22 software package is used for statistical analysis of the data obtained, where frequency (f) and percentage (%) values are used in applying Chi-Square Test to investigate the degree of relationships between the data obtained.In conclusion, the repertoire currently used in Orchestra/Chamber Music courses in the music teaching departments of education faculties has been found inadequate for the level of the students, and reductions of two symphonic movements have been arranged taking into consideration the views of the interviewed academics and the data obtain.