TRT Çocuk dergisinde milli değerler
National values in TRT Children's magazine
  1. Tez No: 527053
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanların tutumlarını, davranışlarını, inançlarını etkileyen en temel unsur değerlerdir. Toplumların kendilerine has kültürel tutum, davranış ve inançları sonucunda milli kültürleri oluşmakta ve milli kültür bağlamında milli değerleri meydana gelmektedir. Milli değerler bir toplumu bir arada tutan en önemli unsurdur. Milli değerlerini koruyup yeni nesle doğru şekilde aktarmayı başarabilen milletler bekasını korumada ve küreselleşen dünyada milli benliğini yaşatma noktasında daha başarılı olacaklardır. Türk milletinin yarınları olan çocuklara Türk milli değerlerinin aktarımı da bu bağlamda büyük önem taşımaktadır. Çocuklara değer aktarımının sağlanmasında örgün ve yaygın eğitim ortamlarının büyük önemi vardır. Okullar değerler eğitiminin örgün eğitim yoluyla verilmesi noktasında büyük önem taşımaktadır. Ancak insan sadece okulda öğrenmemektedir. Bunun yanı sıra sosyal öğrenme kapsamında aile, arkadaş çevresi ve medya ortamları büyük önem taşımaktadır. Özellikle iletişim çağının getirdiği sonuçlardan birisinin de yediden yetmişe nerdeyse herkesin televizyondan sosyal medyaya kadar olan geniş bir yelpazede görsel ve basılı medya ortamlarından etkilendiği gerçeğidir. Çocuk medyası da bu bağlamda çocuklara değer aktarımında önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde en çok izlenen çocuk kanallarından birisi TRT Çocuk kanalıdır. TRT Çocuk Kanalının basılı yayın organı olan TRT Çocuk Dergisi ise TRT Çocuk Kanalı ile paralel bir şekilde yayın yapmaktadır. Değerler eğitiminin, 2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şurasında alınan kararlardan sonra daha ciddi ve kapsamlı bir şekilde ele alınmaya başladığı görülmektedir. Değerler eğitimi konulu bilimsel araştırmaların artması da bu bağlamda değerlendirilmektedir. Bu çalışmada 18. Milli Eğitim Şurasında alınan kararların akabinde bir devlet kurumunun yayın organı olan TRT Çocuk Dergisinde, milli değerlere nasıl yer verildiğinin araştırılmasının önemli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak bu yönde bir araştırma yapılmıştır. Ortaya konan sonuçlar aynı zamanda şura kararlarına devletin yayın organlarının hangi oranda uyduğunu göstermesi bakımından da önem taşımaktadır. Araştırma derginin 2010 Ekim ayında yayımlanan ilk sayısından başlanarak 2016 yılında yayımlanan Haziran sayısına kadar çıkmış 69 sayısı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın temel amacı yayımlanan 69 sayıda milli değerlere ne oranda ve nasıl yer verildiğinin tespit edilmesidir. Çalışmanın Çocuk dergilerinde milli değerler bağlamında literatüre katkıda bulunması beklenmektedir. Derginin sayılarında incelenen milli değerler literatür taraması sonucunda belirlenmiştir. Dergi sayılarındaki değerler içerik analizi yoluyla tespit edilerek yüzde ve frekans tabloları çıkarılarak yorumlanmıştır. Bazı milli değerlere yeterince yer verilirken bazılarına çok az miktarda yer verildiği tespit edilmiştir. Sürekli gelişen, değişen ve birbirinden daha fazla etkilenen toplumların var olduğu dünyamızda, çocuklara ulaşmak için en etkili yollardan biri olan çocuk dergilerinde milli değerlere daha sık ve somut bir şekilde yer vermenin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is the most fundamental element that affects people's attitudes, behaviors, beliefs. As a result of the cultural attitudes, behaviors and beliefs of the societies, the national cultures are formed and the national values come into being in the context of the national culture. National values are the most important factor that keeps a society together. The nations that are able to protect their national values and succeed in transferring them to the new generations will be more successful at protecting the national survivability and keeping the national identity in the globalizing world. The transfer of Turkish national values to children who are the future of the Turkish nation is also of great importance in this context. Schools are of great importance at the point of delivering value education through formal education. However, people do not only learn at school. In addition to this, social, family, friends environment and media environments are very important. One of the consequences of the communication age, in particular, is the fact that almost everybody is influenced by visual and print media in a wide range of media, from television to social media. In this context, the media for children are also seen as an important factor in the transfer of values to children. One of the most watched children channels in our country is TRT Çocuk channel. TRT Children's Magazine that is the printed publication of the TRT Children's Channel, publishes in parallel with the TRT Children's Channel. It seems that the values education has started to be dealt with more seriously and comprehensively after the decisions taken in the 18th National Education Seminar held in 2010. The increase in scientific research on values education is also assessed in this context. In this study, a study was carried out on the basis of the idea that it is important to investigate how national values are included in the TRT Children's magazine, which is the publication body of a government institution, following the decisions taken in the 18th National Education Seminar. The results are also important in that they show how well the government media be in rapport with the board decisions. It was limited by the number of the research journals which started from the first issue published in October 2010 to the June issue published in 2016. The main aim of the study is to determine how and what proportion the national values are included in the published 69 prints. The study is expected to contribute literature in the context of national values in children's magazines. The national values examined in the journals were determined as a result of literary survey. The values in the journals were determined by content analysis and interpreted by subtracting percentage and frequency tables. It has been found that while some national values are sufficiently given, very few are included in some of them. In our world of constantly evolving, changing and mutually influential societies, it is obvious that it is useful to include national values more frequently and concretely in children's magazines, one of the most effective ways to reach children.