Kırmızı kan hücreleri yüzey morfolojisinin belirlenmesinde kullanılan biyomedikal ölçüm yöntemleri: Kantitatif faz görüntüleme, AFM ve SEM
Biomedical measurement methods used for the determination of surface morphology of red blood cells: Quantitative phase imaging, AFM and SEM
  1. Tez No: 527088
  2. Yazar: ESRA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU GÜREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KOCAHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Tıbbi Biyoloji, Physics and Physics Engineering, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, kantitatif faz ölçümü, AFM (atomik kuvvet mikroskobu) ve SEM (taramalı elektron mikroskobu) görüntüleme kullanarak kırmızı kan hücrelerinin yüzey morfolojisinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçlar ışığında bu biyomedikal ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. Optik ölçüm yöntemi olan ızgara yansıtma tekniği ile mikrometre mertebesinde, nanometre hassasiyetinde ölçüm yapabilen beyaz ışık kırınım faz mikroskopisi (BKFM) deney kurulumundan elde edilen verilerin analizinde Fourier dönüşümü kullanılmıştır. Bu sistem ile kırmızı kan hücrelerinin 3D, dinamik (her açıdan gözlenebilen) ve her noktada yüksekliği bilinen profilleri oluşturulmuştur. Ayrıca aynı örnekler için AFM ve SEM ile de görüntüler elde edilmiştir. Sonuç görüntüler üzerinden biyomedikal ölçümlerde sıklıkla kullanılan bu üç yöntemin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare biomedical measurement techniques used for the determination of the surface profiles of red blood cells which are quantitative phase imaging, AFM (atomic force microscopy) and SEM (scanning electron microscopy). From the fringe projection profilometry, which is an optical measurement technique, with nanometer precision (micrometer range) images were obtained by white ligth diffraction phase microscopy (WDPM) setup and analyzed by Fourier transform. With this system, obtained results were 3D and dynamic structure. Surface measurements of red blood cells were also imaged with AFM and SEM. The advantages and disadvantages of these three methods, which are frequently used in biomedical measurements, are discussed on the resulting images.