Hafız Esad döneminde Suriye-SSCB ilişkileri (1971-1991)
Relations between Syria and Union of Soviet Socialist Republics in the Hafez Assad era (1971-1991)
  1. Tez No: 527099
  2. Yazar: GÖKSAL CANER MALATYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez başlığından da anlaşılacağı üzere bu tez çalışmasında Hafız Esad döneminde Suriye-SSCB ilişkileri incelenmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından başlayan Suriye-SSCB ilişkileri zirve noktasına Hafız Esad döneminde ulaşmıştır. Hafız Esad döneminde Suriye ile SSCB arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkiler gelişmiş, SSCB dağılana kadar genelde istikrarlı bir şekilde devam etmiştir. Bu tez çalışmasında da Hafız Esad döneminde gelişen bu ilişkilerin nasıl bir seyir izlediği sebep ve sonuçlarıyla birlikte ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is understood from the thesis title, this thesis is the analysis of the relations of Syria and the USSR in the period of the rule of Hafez al-Assad. The relations between Syria and the USSR beginning after the Second World War reached its climax in the period of Hafez al-Assad. In the period of Hafez al-Assad the political, military and economic relations of Syria and the USSR developed and continued in a relatively stable manner until the dissolution of the USSR. This thesis tries to investigate these relations, that developed in the period of Hafez al-Assad, together with the reasons and results of their development.