Çocuk şarkılarının yansılama hareketleri ile öğretiminin çocukların şarkı söyleme becerisine etkisi
The effect of children's songs teaching with the reflection movement on children's singing ability
  1. Tez No: 527130
  2. Yazar: GİZEM İMER
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, çocuk şarkılarını yansılama hareketleri ile öğretmenin, çocukların şarkı söyleme becerilerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, ilköğretim 3. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan 18 öğrenciye, seviyelerine uygun olarak seçilen iki farklı şarkı yansılamalı ve yansılamasız öğretim yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Bu iki farklı yöntem, 10 sorudan oluşan ve uzman görüşü alınarak hazırlanan davranışsal beceri gözlem formunun, 3 öğretmen tarafından her bir öğrenciye tek tek uygulanmasıyla karşılaştırılmıştır. Bu aşamada öğrencilerin de konuya ilişkin görüşlerini alabilmek amacıyla 10 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, yansılamalı şarkı öğretim yönteminin, yansılamasız şarkı öğretimine göre daha etkili sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of teaching children's songs on the performance of children singing. In this direction, as a result of teaching two different songs, students were listened one by one under teacher supervision, behavioral skill observation form was filled and student opinion form was applied to students.As a result of the study, it has been determined that teaching of reflection music can be used in teaching unreflective music, and that students are more effective in the learning of songs and in the remembrance of songs.