Sigorta sektörünü etkileyen faktörler (OECD örneği)
Factors affecting the insurance sector (OECD example)
  1. Tez No: 527129
  2. Yazar: BEKİR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MUMCU KÜÇÜKÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye'nin de içinde bulunduğu 10 OECD ülkesinin sigortacılık sektörünü etkileyen faktörleri tespit etmektir. Veri seti olarak, 1983-2015 yılları arası 10 OECD ülkesine ait yıllık veriler kullanılmıştır. Hayat ve hayat dışı branşlara ait toplam prim üretim miktarları bağımlı değişken olarak kullanılırken, enflasyon (TÜFE), ortalama yaşam süresi, sigorta şirketleri sayısı, nüfus artış oranı, kentleşme oranı, penetrasyon oranı ve ülkelerin OECD sigorta pazarı payı bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Analizde bağımlı değişkenler için iki ayrı model oluşturulmuş olup Panel Veri Analizi ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda, OECD pazar payı ve sigorta şirket sayısı değişkenleri hayat dışı branşı primleri etkilediği sonucuna ulaşılırken, hayat branş için OECD Pazar payı ve penetrasyon oranı etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify factors affecting the insurance industry of 10 OECD countries in which Turkey is located. As data set, annual data of 10 OECD countries between 1983 and 2015 were used. While the total premium production amounts of life and non-life branches are used as independent variables, inflation (TÜFE), average life span, number of insurance companies, population growth rate, urbanization rate, penetration rate and OECD insurance market share of countries are used as independent variables. In the analysis, two separate models for dependent variables were created and measured by Panel Data Analysis. As a result of the study, OECD market share and number of insurance companies have reached the result that non-life branch premiums are affected, resulting in OECD market share and penetration rate being effective for life branch.