Ömer Seyfettin'in hikâyelerindeki kelime gruplarının Türkçe eğitimi bakımından incelenmesi
Examination of the word groups in the stories of Ömer Seyfettin in terms of Turkish education
  1. Tez No: 527226
  2. Yazar: ADİL ACEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  6. Anahtar Kelimeler: (Ömer Seyfettin, kelime grupları, hikâye), (Ömer Seyfettin, word groups, story)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışma Ömer Seyfettin'in“Bütün Hikâyeleri”adlı eserindeki Bir Hatıra, Binecek Şey, Çakmak, Dama Taşları, Deve, Düşünme Zamanı, Hürriyet Bayrakları, İlk Cinayet, İlk Namaz, Makul Bir Dönüş, Mürebbiye, Tütün, Uzun Ömür, Zeytin Ekmek isimli hikâyelerinde geçen kelime gruplarının incelemesini içerir. Söz konusu on dört hikâyede ana başlıklar olarak şu kelime grupları incelenmiştir: Tamlamalar, Fiilimsi Grupları, İkilemeler, Edat Grupları ve Unvan Grupları. Tamlamalar; isim tamlamaları ve sıfat tamlamaları olarak iki gruba ayrılmış daha sonra bu başlıklar kendi içlerinde gruplandırılmıştır. İsim tamlamaları; belirtili isim tamlamaları, belirtisiz isim tamlamaları ve zincirleme isim tamlamaları şeklinde üç başlık altında incelenmiştir. Sıfat tamlamaları; niteleme sıfatları, belirtme sıfatları ve fiilimsilerle kurulanlar şeklinde üç başlık altında incelenmiştir. Fiilimsi grupları; isim-fiil grupları, sıfat fiil grupları ve zarf fiil grupları şeklinde üç başlık altında incelenmiştir. İkilemeler; aynı kelimenin tekrarı ile kurulanlar ve farklı kelimeler ile kurulanlar şeklinde iki başlık altında incelenmiştir. Edat grupları ve unvan grupları alt başlık altına alınmadan doğrudan ana başlıklar halinde incelenmiştir. Kelime gruplarının tespit edilmesi ve sınıflandırılmasında yer aldıkları hikâyelerdeki sayfa ve satır sıraları dikkate alınmıştır. Kelime grupları, yer aldıkları cümle ile birlikte gösterilmiş, cümlelerin sonunda hikâye adı, sayfa ve satır numaraları kısaltma olarak belirtilmiştir. Gösterilen cümlelerde yer alan kelime grupları koyu renk ile belirtilmiştir. Hikâyeler yer aldıkları kitaptaki sayfa sıralarının önceliğine uygun olarak düzenlenmiştir. Tez, Yapı Kredi Yayınları tarafından Mart 2015 tarihinde 2. Baskısı yapılan Ömer Seyfettin'in Bütün Hikâyeleri isimli eser esas alınarak hazırlanmıştır. İncelenen hikâyelerin metinleri bu baskıdan yapılmış kopyalar şeklinde ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by Ömer Seyfettin, a memoir in his book entitled“All the Stories”, Bir Hatıra, Binecek Şey, Çakmak, Dama Taşları, Deve, Düşünme Zamanı, Hürriyet Bayrakları, İlk Cinayet, İlk Namaz, Makul Bir Dönüş, Mürebbiye, Tütün, Uzun Ömür, Zeytin Ekmek contains a review of the vocabulary groups in the named stories. In these fourteen stories, the following groups of words have been examined as main headings: Strings, Phonetic Groups, Duplicates, Prepositional Groups and Title Groups. Clauses; two titles were separated as name proclamations and adjective clauses, and then these titles were grouped within themselves. Name clarifications; named name completions, indefinite name completions and chain name completions. Adjective clarifications; qualification adjectives, adjective adjectives, and those established by verbs. Phonetic groups; noun-verb groups, adjective verb groups and adverb verb groups. Doublings; under the two headings of the same vein and the ones established with different words and established with different words. Prepositional groups and title groups were directly examined under the main headings without being sub-titled. The page and line order in the stories in which they were included in the identification and classification of word groups was taken into account. Word groups are shown with the sentence they are in, and at the end of the sentence the story name, page and line numbers are abbreviated. The word groups in the coded words are indicated in bold. The stories were arranged in accordance with the priority of the pages in the book. The thesis was prepared by Yapi Kredi Publications on March 2015, based on the work of Omer Seyfettin, the second printed edition. The texts of the examined stories are given in the annexes as copies made from these prints.