Ercümend Behzad Lav (hayatı, sanatı, eserleri)
  1. Tez No: 52724
  2. Yazar: ESER DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Ercümend Behzad Lav (1903-1984), Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin ilk yenilikçi şairlerindendir. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, ilk Türk filmlerinde de rol almıştır. 1920 yılında yayınlanan ilk şiirleri eski tarzdadır. 1921-1925 yıllan arasında tiyatro öğrenimi için gittiği Almanya'da, Fütürizm, Dadaizm, Gerçeküstücülük gibi şiir akımlarından etkilenmiştir. Bu akımların etkisiyle yazdığı ilk şiiri, 1929 yılında Servet-i Fünûn-Uyanış dergisinde yayınlanmıştır. Şiirlerinde, Emperyalizm ve bağımsızlık mücâdelelerinden, aşk ve cinselliğe kadar pek çok temayı işlemiştir. Ölçüsüz ve uyaksız şiirleri, kullandığı biçim ve dili, dönemi için oldukça yenidir. Alışılmış şiir kalıplarını kırmayı ve şiirin anlamını okurun çağrışım gücüyle tamamlamayı amaçlamıştır. Toplumsal sorunlara duyarlı bir şair olan Ercümend Behzad iki de oyun yazmış; oyunlarında, Cumhuriyet rejiminin üstünlüklerini vurgulamıştır. Ercümend Behzad, Türk şiirine getirdiği yenilikler bakımından önemli bir şairdir. Ancak, uyguladığı yeniliklerin devamı şiirimizde görülmediği için, gölgede kalmış bir şairimizdir.
Özet (Çeviri)
Ercümend Behzad Lav (1903 - 1984) is one of the first innovator poets of the Republic period. Besides being a theater player he was the active participant of the first Turkish films. His poems, which were published in 1920 were in old style. He was affected from the poetic movements of Futurism, Dadaism and Surrealism between the years 1921-1925 in Germany, where he went for theater education. His first poem, which was written within the effects of these movements, was published in Servet-i Fünûn-Uyanış Journal in 1929. In this poems, he treated lots of themes from Imperialism and struggles for freedom to love and sexuality. His poems without metre and rhyme, the style and language he used were quite new for this era. He aimed to go beyond the ordinary style, and tried to complete the poem with the meaning it conveys the reader. Ercümend Behzad, as a sensitive poet to social matters, also wrote two plays stressing the superiorities of the Republican regime. Ercümend Behzad is an important poet with the things he brought into Turkish Poem. Since the innovations he applied are not observed in our poetry, he couldn't reach the state he deserved.