Otel işletmelerinde önbüro departmanının diğer departmanlarla olan ilişkisi ve bir model yaklaşımı
The Relations between the department of front office and the other departments and a model approach in hotels
  1. Tez No: 52723
  2. Yazar: TOLGA DİNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ii ÖZET Otel, geceleme ihtiyacı olan müşterilere çeşitli servisler sunan bir işletme olarak tanımlanmaktadır. Otel geleneksel konaklama tesislerinin en yaygın örneğidir. Bu tesisler seyahat eden yerli ve yabancı turistlerin geçici bir süre için konaklamaları amacı ile belirli standartlarla düzenlenen tesis lerdir. Otel işletmeciliği insanların yüzyüze ilişkide oldukları, hiz met esasına dayanan bir endüstri koludur. Otel İşletmelerinde önbüro müşterinin karşılandığı, ağırlandığı ve uğurlandığı yer olup, müşteri ile ilk ilişkiye giren ve müşteriye olumlu veya olumsuz ilk intibayı veren bölümdür. Önbüro departmanında sıcak bir ilgi gören müşteri, bu ilgiden ötürü otelden dolayı olası bir olumsuzluğu da görmemezlikten ge lecektir. Önbüro departmanı otel işletmelerinde otelin kalite ve prestijini yansıtan en önemli bölümdür ve en çok personel istih dam eden bölümdür. Müşteri ile otel arasında sıcak bir bağ kurulmasında önemli bir görev üstlenmekte olan önbüro için aynı zamanda otelin beyni dir demek hiç yanlış olmaz. Bu yüzden çalışmanın esasını önbüro ile otelin diğer depart manları arasındaki ilişkilerin önemi ve hangi düzeyde olduğu oluşturmaktadır.iii Otel ile müşteri ve özellikle otel ile seyahat acentesi arasında bir köprü görevi gören önbüro, müşteriyi memnun etmek amacıyla otelin yönetim ve diğer bölümleri ile ilişki kurup, işbirliği yapmakla yükümlüdür. Çalışmamızda otel işletmelerinde önbüro departmanı ele alınmış, daha sonra ise bu departmanın öneminden söz edilerek, departmanın diğer departmanlarla olan ilişkisine değinilmiştir. Örnek otel işletmesi incelenmiş ve bu inceleme sonunda saptanan hatalar da dikkate alınarak bir model yaklaşımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Hotel is defined as an enterprise which offers various services to its customers who need residance. Hotel is the widespread example of the traditional accomodation enterprises. This enterprises, aiming the temparary accomodation of the domestic and foreign tourist, are emergial with certain standarts. Hotel Management is a branch of industry based on services and the people contact with each other face to face. In the hotels, the reception is a place whereon the customers are wellcomed, accepted and leave, this is a section which contacts with the customers first and gives the first impression to the customers first and gives the first impression to the customers negatively or positively. Customer facing with warm interest in front office, will neglect the other negative points of hotels because of said interest. On the other hand, this section is a very important section because of showing the quality and giving the prestige of enterprise; also the most quantity of personel are employed here. This section takes over great role for setting up warm relations between the enterprises and customers. Also, we may say that here is the centre of hotel, for this reason, in this study we have concentrated on the importance of the relations betweenV reception and the other departments and on the level relations of them. The front office, having bridge duty between hotel and clients and in particular between hotel and travel agents, are responsible with cooperation and relationship among admistration and other departments of hotels with an him sabity the clients. In our study, department of front office were mentioned in hotels and then the importance of this department and the relationship of this department with the other department were strassed. Finding an enterprise as sample, this one has been evaluated and as a result of this evaluation. It was tried to set up a model considering the mistakes determined by us.