Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında genel bilgiler öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ve örgütsel davranışları arasındaki ilişki
The relationship between general information teachers' organizational justice perceptions and their organizational behavior in vocational and technical education institutions
- Tez No: 527244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan genel bilgiler öğretmenlerinin örgütsel adalet algılarının örgütsel davranışları arasındaki ilişkinin varlığını ve yönünü belirlemek, aralarındaki etkileşimi ve demografik değişkenler etkisini ilişkisel tarama yöntemiyle belirlemeye yöneliktir. Araştırmanın betimsel olarak çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Çubuk ilçesindeki 6 mesleki ve teknik eğitim kurumundaki 93 öğretmen (Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) oluşturmaktadır. Araştırmada veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak örgütsel adalet ölçeği ve örgütsel davranış ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 veri analiz paket programı ile elektronik ortama aktarılmış ve yine SPSS 24.0 programıyla istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the existence and direction of the relationship between the general information teachers' organizational justice perceptions and organizational behaviors, the interaction between them and the demographic variables through the relational screening method. Descriptively, the study group constituted 93 teachers (Çubuk County National Education Directorate) in 6 vocational and technical education institutions in Çubuk district of Ankara in the academic year of 2017-2018. Survey data were obtained through questionnaires. In the study, organizational justice scale and organizational behavior scale were used as data collection tools. The collected data were transferred to the electronical environment through SPSS 24.0 data analysis program and were also analyzed statistically with SPSS 24.0 program.