Eğitim örgütlerinde öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile işle bütünleşme algıları arasındaki ilişki ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Relationship between teachers' perceptions of organizational justice and perceptions of work engagement in educational organizations and examining according to some variables
  1. Tez No: 527243
  2. Yazar: AYŞE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda görevli öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeyleri ile işle bütünleşme algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve öğretmenlerin adalet algı düzeylerinin, işle bütünleşme algı düzeylerini ne derecede yordadığını saptamaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma modelinde, biri bağımsız/dışsal (örgütsel adalet algısı), biri bağımlı/içsel (işle bütünleşme algısı) olmak üzere iki değişken bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Ankara ili Çankaya ilçesinde Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı bulunan resmi ortaokullarda görevli 2250 öğretmen oluşturmaktadır. Evrene ilişkin örneklem basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu yöntemle örnekleme 12 ortaokul alınmış ve okullarda görevli 353 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği ve Öğretmenlerin Örgütsel Adalet Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak öğretmenlerin örgütsel adalet ve işle bütünleşme algı düzeylerini belirlemek için frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Örgütsel Adalet ve İşle Bütünleşmeye yönelik görüşlerin cinsiyet, kıdem ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA ile test edilmiştir. Değişkenler arasındaki korelasyonlar Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları hesaplanarak incelenmiştir. Örgütsel Adalet Algısı alt boyutlarının İşle Bütünleşmeyi yordayıcılıkları ise Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt problemleri çerçevesinde ulaşılan bulgulara göre öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve işle bütünleşme algıları orta düzeydedir. Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları cinsiyet ve kıdem değişkenlerine göre farklılaşmakta, eğitim durumu değişkenine göre ise farklılaşmamaktadır. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlerden, mesleki kıdemi daha yüksek öğretmenlerin mesleki kıdemi düşük öğretmenlerden anlamlı düzeyde daha yüksek adalet algısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin işle bütünleşme algıları ise cinsiyet değişkenine göre farklılaşmakta, mesleki kıdem ve eğitim durumu değişkenlerine göre ise farklılaşmamaktadır. Erkek öğretmenler, kadın öğretmenlerden anlamlı düzeyde daha yüksek işle bütünleşme yaşamaktadırlar. Araştırmada örgütsel adalet algısı ile işle bütünleşme algısı arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise dağıtım adaleti algısının ve işlem adaleti algısının, işle bütünleşme algısının güçlü bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda bulgulara dayalı olarak uygulayıcı ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between levels of perception of organizational justice and levels of integration of work in primary school secondary school teachers and to determine the degree to which teachers perceive fairness perception levels of work integration perception. The research is in the relational screening model. In the research model, there are two variables, one being independent / external (organizational justice perception) and one dependent / internal (perception of work integration). The universe of the research is composed of 2250 teachers working in the official secondary schools affiliated to the General Directorate of Basic Education in the province of Çankaya in the province of Ankara in the academic year of 2017-2018. The sample of the house was determined by simple unselected sampling method. With this method, sampling was done in 12 middle schools and 353 teachers working in schools were reached. The Utrecht Process Integration Scale and the Teachers' Perceptions of Organizational Justice Perception scale were used to collect data in the study. The collected data were analyzed using the SPSS 24.0 program. In the analysis of the data, frequency, arithmetic mean and standard deviation values were first calculated to determine the teachers' perception levels of organizational justice and work integration. Independent samples were analyzed by t-test and one-way ANOVA, in which the views on organizational justice and work integration differed according to gender, seniority and educational status variables. Correlations between variables were examined by calculating Pearson Moments Product Correlation Coefficients. Operational integration predictions of Organizational Justice Perception subscales were analyzed by using Multiple Linear Regression analysis. According to the findings of the study, the perceptions of organizational justice and work integration are moderate. Teachers' perceptions of organizational justice differ according to gender and seniority variables, and education status does not vary according to the variables. It was found that male teachers had significantly higher sense of justice than female teachers and vocational high school teachers had higher sense of justice than vocational low school teachers. The perceptions of teachers' integration into work differ according to the gender variable, and according to their vocational seniority and educational status variables, they do not vary. Male teachers are significantly more integrated with work than women teachers. There was a significant positive correlation between organizational justice perception and work engagement perception in the study. According to the results of the regression analysis, it is determined that the distribution justice and transaction justice perceptions are a strong predictor of the work engagement perception. As a result of the research, some suggestions were made to practitioners and researchers based on the findings.