Afet yönetiminde lojistik depo seçimi ve bir uygulama
Logistic warehouse location selection in disaster management and an application
- Tez No: 527257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ülkemizde meydana gelen afet türleri arasında en başta deprem afeti yer almaktadır. Afetlerin sonuçlarını kontrol edebilmek için yapılması gerekenler afetlerin toplum üzerindeki tesirini en aza indirmek için çalışmalar yapmak ve uygulamaya geçirmektir. Verimli bir afet yönetimi çalışması, afet öncesi, afet esnası ve afet sonrasındaki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde olmalıdır. Bu çalışmada, afet lojistiği kapsamında önceden belirlenen ihtiyaç noktalarına acil yardım malzemelerinin en kısa sürede ulaştırılması için kurulacak lojistik depolarının yer seçimi problemi ele alınmıştır. Ele alınan problem iki aşamada incelenmiştir. İlk aşamada ihtiyaçların belirli bir hizmet düzeyinde karşılanabilmesi için minimum sayıda alternatif lokasyonların sayısını belirleyen bir küme kapsama modeli olarak, ikinci aşamada ise, talep ağırlıklı mesafe minimizasyonu amaçlı, p-medyan problemi olarak modellenmiştir. Bunun yanısıra, deprem şiddetinin afetzedelerin ihtiyaç taleplerine olan etkisini ortaya koymak için kapasite kısıtlı bir karma tam sayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Önerilen model İstanbul ilinin Maltepe ilçesinin afet yönetimi hazırlık aşamasında lojistik depolarının yer seçimi problemine uygulanmıştır. Her iki model için çözümler yer seçimleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being approximately of all disasters, earthquake takes the first place among the disasters in Turkey. The most effective action that can be done in the face of disasters is to study in accordance to minimize their impact on society and put them into practice. An effective disaster management study must be able to compensate all pre-disaster, during disaster and post-disaster entails. In this study, disaster location problems of logistics warehouses that will be established in order to reach the predetermined point to the urgent need for aid in a short span of time are discussed. The tackled two-phased problem is formulated as a set covering problem to determine to minimum number of alternative locations for meeting the needs at a certain level of service in the first phase and formulated as a p-median problem aiming demand-weighted distance minimization in the second phase. In addition to this model, a mixed integer programming model is also developed in order to present the impact of the earthquake intensity to the necessity demands of the disaster-victims. The proposed model is applied to Maltepe district via solving the logistic warehouse location selection problem during the preparation phase of disaster management studies.The proposed model of disaster management Istanbul Maltepe district of the province in preparation was applied to the problem of site selection of logistics warehouse. Optimal solutions for both models are compared in terms of selected locations.