Martha Craven Nussbaum'un eğitim anlayışı
Martha Craven Nussbaum's Understanding of education
- Tez No: 527277
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarihin her döneminde; toplumda egemen olan insan ve değer görüşü, eğitim dizgesini belirleyici bir etkiye sahip olmuştur. Çağımızda; varlığını sürdürebilme kaygısıyla hareket eden, tüm yapıp etmelerini yarar/çıkar ekseninde değerlendiren, yaşama dünyasına yaklaşımı ekonomik boyutla sınırlı bir insan kavrayışı hâkimdir. Bu bakış açısı; kaçınılmaz olarak, insan doğasına içkin olanakların tek yanlı geliştirilmesi sonucunu doğurmakta olan uzmanlaşma odaklı bir eğitim modelinin genel kabul gördüğü bir ortam oluşturmuştur. Bireylere sadece ilgilendikleri mesleğin gerektirdiği nitelikleri kazandırmayı hedefleyen bu sistem, bizleri; çevresine karşı kayıtsız, dış dünyadaki başkalıkların farkında olmayan, sosyal yaşama katılmada isteksiz, mesleğinin insana yakışan bir yaşam kurmadaki işlevini sorgulama gereksinimi duymayan, parça-bütün bağlantısını kurabilecek donanımdan yoksun, tüm eylem ve ilişkilerinde kendisini merkeze alan "sıradan insan'' tarafından belirlenen bir toplumsal gerçeklikle karşı karşıya bırakmaktadır. Bütünü görememe olgusu kapsamında değerlendirilmesi mümkün olan bu gerçeklik durumunun, orta/uzun vadede toplumda yerleşik bir anlamsızlık ve değersizlik ortamı yaratma kaygısından yola çıkan bu tez çalışması; Martha Craven Nussbaum'un, insanın değerinin bilgisinden hareket eden felsefi söylemi çerçevesinde yer alan ve söz konusu kaygının giderilmesine yönelik zihin açıcı belirlemeler içeren eğitim anlayışını konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the overriding human and value understanding in society has had a defining effect on the education system. In our world today, the dominant principle of humanity is one where people live only to survive individualistically, are only interested in their own well-being and adopt a limited view of life defined largely by economic concerns. Inevitably, this understanding of life leads to the general acceptance of an education system where specialization is in the forefront due to the unilateral development of characteristics inherent to human nature. In this system, individuals are expected to only adopt know-how related to their profession of choice. As a consequence, we become a society of egocentric“common individuals”who are largely indifferent to their environment, are ignorant to the differences of the outside world, unwilling to socialize, lack the necessary tools to be able to construct part to whole relations and do not feel the urge to question the function of one's chosen profession in creating a life in tune with human dignity. This limited view of reality can be seen as“not being able to visualize the big picture”and in the mid/long term, may lead to a dominant sense of worthlessness and valuelessness within society. This thesis aims to help identify ways to overcome this concern by referring to Martha Craven Nussbaum's view of education which reflects her human and value understanding within the framework of her philosophical discourse