Pedagojik formasyon alan tarih bölümü öğrencileri ile eğitim fakültesi tarih eğitimi bölümü 5. sınıf öğrencilerinin tarihe dair meraklarının karşılaştırılması
The comparison of historical topics interests of history department students getting pedagogic formation to fifth class history teaching department students of education faculty
- Tez No: 527278
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında Tarih Eğitimi Bölümü (Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi) öğrencileri ile Pedagojik Formasyon Eğitimi Alan Tarih Bölümü (Mezun ve Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencileri) öğrencilerinin tarihe dair merak ettikleri konuların açığa çıkarılması, bu meraka dair sebeplerinin ortaya konulması ve her iki öğrenci grubunun verdiği cevaplardan yola çıkarak bir karşılaştırma yapılması amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel bir yaklaşım olarak“durum çalışması deseni”kullanılmıştır. 154 öğretmen adayına uygulanan“Tarih Merakı Görüşme Formu”sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının siyasi ve askeri tarihe daha meraklı oldukları tespit edilmiştir. Bu sonuç, her iki grubun da eğitimleri boyunca siyasi ve askeri olayları konu alan dersleri yoğun bir şekilde almaları ile açıklanabilir. Ayrıca öğrencilerin tarih açısından başarılı olarak nitelendirilen olayları daha çok merak ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Diğer bir nokta ise tarihi karakter olarak kadınların merak konusu olmayışıdır. Bunun sebebinin ise tarih yazımından kaynaklanabileceği değerlendirilmektedir. Her iki öğrenci grubunda da kapsam olarak oldukça geniş bilimsel merakın ağırlıkta olduğu görülmüştür. Son olarak çağdaş bir tarih öğretimi için yapılandırmacı eğitim anlayışına uygun program ve kitapların hazırlanması ve öğretmenlerin de bu anlayış ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine, then to compare the historical topics which history teaching department students (Gazi University, Marmara University and Atatürk University) and history science department students (graduated or attending fourth class) who got pedagogic formation are curious about and finally to explain the reasons of differences between them, using data gathered. m“The case study pattern”is used as a qualitative approach in the study.“The history curiosity questionnaire”is conducted to 154 students. As a result of the study it is found out that the students are more curious about political and military topics. This result can be occurred because of the courses taken by students that focused more on such issues. Another result is that students are more curious about historically successful events. However, students are not curious about woman as a historical character. This finding might be a result of history writing. Meanwhile, it is found for both groups out that there is highly broad scientific curiosity in terms of history context. Finally, it can generally be recommended that history curriculum and history books should be prepared according to constructive education approach and teachers have to adapt themselves to this approach to build a contemporary history education.