Farklı taban tasarımlarına sahip braketlerin tekrar kullanımı öncesinde uygulanan ultrasonik cihaz ve kumlama tekniklerinin bağlanma dayanımına olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of ultrasonic device and sandblasting techniques on shear bond strength of brackets with different base designs
- Tez No: 635137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ USLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı lazer, foto etched ve mikro etched taban yapılı braketlerin 1. ve 2. bağlanma dayanımının kumlama ve ultrasonik yöntemi kullanılarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 102 adet braket kullanılarak 3 ana çalışma grubu oluşturuldu. 34 lazer taban yapılı Equilibrium 2 braket, 34 foto etched taban yapılı Mini Master braket ve 34 mikro etched taban yapılı Miniature Twin braket kullanıldı. Braketlerin 1. bağlanma dayanımı ve 1. ARI skorları değerlendirildi. Daha sonra çalışmamızdaki 3 ana grup 2 alt gruba ayrılarak her grupta 17 örnek olacak şekilde toplam 6 grup oluşturuldu. Braket tabanları kumlama veya ultrasonik kullanılarak temizlendi ve braketler tekrar aynı dişlere yapıştırıldı. Daha sonra 2. bağlanma dayanımı ve 2. ARI skorları değerlendirildi. Bulgular: Lazer grubunun 1.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the 1st and 2nd shear bond strength of laser, photo-etched and micro-etched base brackets using sandblasting and ultrasonic methods. Material and Method: In our study, 3 main groups were obtained using 102 brackets. 34 Equilibrium 2 brackets with laser bases, 34 Mini Master brackets with photo etched bases and 34 Miniature Twin brackets with micro etched bases were used. The 1st shear bond strength and 1st ARI scores of the brackets were evaluated. Then 3 main groups were divided into 2 subgroups and 6 groups were obtained with 17 samples in each group. Bracket bases were cleaned using sandblasting or ultrasonic methods and brackets were rebonded to the same teeth. Then 2nd shear bond strength and ARI scores were evaluated.