Okul öncesi öğretmenleri ve okul öncesi öğretmen adaylarının görsel sanatlar öz yeterlik algıları
Visual arts self-efficacy perceptions of pre-school teachers and preschool teacher candidates
- Tez No: 527377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ESAT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Okul öncesi öğretmenleri ve okul öncesi öğretmen adaylarının görsel sanatlar çalışmaları hakkında bilgi, deneyim ve görüşlerinden yararlanarak öz yeterlik algılarını belirlemek için planlanan bu araştırma nitel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ilinde görev yapan 11 okul öncesi öğretmeni ile Gazi Üniversitesi, Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 12 4. sınıf öğrencisi ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında toplam 23 kişi ile görüşülmüştür. Toplanan veriler nitel araştırma yöntemine uygun olarak betimsel ve içerik analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, katılımcıların görsel sanatlar etkinliklerine yönelik olarak özgün olmayan klasikleşmiş etkinlikleri yoğunlukla yaptığı görülmektedir. Katılımcılar görsel sanatlar etkinliklerinde farklı malzeme ve tarzda etkinlik üretemedikleri anlaşılmaktadır. İnsanın renge en duyarlı olduğu dönem olan okul öncesi çağı öğrencilerini farklı etkinlikler ile desteklemek onları sanata duyarlı bireyler olarak yetişmesinde önemli bir olgudur. Bu bağlamda okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının bu konudaki bilgileri önem arz etmektedir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının görsel sanatlar etkinliklerine yönelik olarak bilgi, düşünce ve duyarlılıklarında benzerlik olduğu görülmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri incelendiğinde farklı deneyim yılına sahip olmalarına rağmen aynı bilgi ve tutum içinde oldukları görülmektedir. Bu durumun devlet okullarının imkânları, yapılan hizmet içi eğitimlerin sayısı ve niteliğiyle alakalı olduğu sonucuna varılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının bulguları incelendiğinde ise lisans eğitimlerinde verilen görsel sanatlar dersinin yeterliliği tartışma konusu olmuştur. Lisans eğitimleri boyunca almış oldukları görsel sanatlar dersinde çoğunlukla teorik bilginin ağırlıklı olduğu görüşü hâkimdir. Ayrıca eğitim hayatları boyunca fazla deneyim elde edememiş olmaları katılımcıları bu konuda ne yapacakları konusunda endişelendirdiği sonucuna varılmıştır. Ülkemizin öğretmen yetiştiren kurumları olan eğitim fakültelerinde verilen derslerin niteliği ve sayısının tekrar gözden geçirilmesi ve sisteme dâhil olan öğretmenlerin hizmetleri süresince kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu durum eğitimin kalitesini artırma adına öğretmenlerde hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimin önemine bir kez daha vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine self-efficacy perceptions by using information, experiences and opinions of pre-school teacher candidates and pre-school teachers about visual arts works. The study was carried out with phenomenology design, one of the qualitative research methods. Within the scope of the study, 11 pre-school teachers working in public schools in Ankara and 12 fourth grade students attending Gazi University, Basic Education Department, Pre-school Education Department were interviewed. The collected data were analyzed via descriptive and content analysis techniques in accordance with qualitative research method. It was found that the participants used mostly common activities for visual arts works rather than original activities. Participants agreed that they can not create activities using different materials and colors. Supporting pre-school children with different activities, especially in the period when people are most sensitive to color is important in raising children as art sensitive individuals. In this context, the knowledge of preschool teachers and pre-school teacher candidates is important. As a result of the research, it was found that there is no significant difference in knowledge, opinions and sensitivities of pre-school teachers and pre-school teacher candidates regarding visual arts activities. The study also showed that pre-school teachers have the same level of knowledge and attitude despite having different years of service. It was found that this case is stemmed from the facilities of public schools and the number and quality of in-service trainings. When the findings of pre-school teacher candidates were examined, it was reached that the qualifications of the visual arts course given in undergraduate education has been a topic of discussion. The pre-school teacher candidates widely agreed that visual arts courses in undergraduate education are offered mostly theoretically. It was found that the fact that candidates have not been able to gain much experience during their education worried them about what to do in teaching career. It is suggested that it is necessary to review the qualifications and the number of the courses given in education faculties where the teachers are trained and that the teachers should improve themselves during service. It was emphasized once again that the pre-service and in-service training of teachers are of great importance in order to improve educational quality of Turkish educational system.