Kar amacı gütmeyen kuruluşlarda halkla ilişkiler çalışmaları: Bir sivil toplum kuruluşu örneği olan 'Turmepa' örneği
Public relations at non-profit organizations: A non-governmental organization 'Turmepa' as an example
- Tez No: 527378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tarih boyunca insanlar birbirlerine yardım ederek var oldular ve varlıklarını sürdürdüler. Sanayinin zamanla teknolojinin gelişmesiyle beraber toplumu oluşturan bireyler, var olan sorunları çözmek, kirlenen dünyayı temizlemek adına bir araya gelerek kimilerine göre sivil toplum kuruluşları, kimilerine göre de kar amacı gütmeyen kuruluşlar adı altında birçok faklı isim ile bir çatı altında toplanıp gönüllü olarak amaç ve misyonları için sevgi ile çalıştılar. Misyonları ve hedefleri gönüllü olarak topluma, doğaya ve hayvanlara yardım etmek olan bu kuruluşların daha çok gönüllüye, daha çok bağışçıya ihtiyaçları bulunmaktadır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı bu kuruluşların bu ihtiyaçları nedeniyle daha fazla farkındalık yaratabilmeleri için halkla ilişkiler faaliyetlerinden ne derece yararlanabildiklerini, bu süreçleri nasıl ve hangi amaçlarla yönettiklerini saptamak ve buradan hareketle diğer sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki sorunlarına da değinmektedir. Bunun için Türkiye'de deniz ve su kaynakları alanında üst katman olarak faaliyet gösteren önemli bir sivil toplum kuruluşu olan Deniz Temiz Derneği“TURMEPA”incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people kept their existence by helping each other. In time, with the development of industry and technology, individuals who form the society, came together under one roof in order to solve the existing problems and clean up the polluted world and they worked as volunteers affectionately for their goals and missions in organizations like non-governmental (NGO's) or non-profit organizations. These organizations, whose missions and aims are to help to society, nature and animals, need more volunteers and donors to continue their work. The purpose of this study is to determine how much these organizations are able to benefit from public relations to create more awareness for their need, how and for what purpose they manage these public relations processes and to address the problems of other non-governmental organizations in this regard. Therefore the organization Deniz Temiz Derneği“TURMEPA”(Clean Sea Foundation) was examined which is an important non-governmental organization operating as a top tier in the field of marine and water resources in Turkey.