CAD/CAM ve geleneksel yöntemlerle üretilen seramiklerin alt yapıya bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strengt to infrastructure of ceramics produced by CAD / CAM and traditional methods
- Tez No: 527381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL SARIKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı porselen veneerlerin, zirkonya kor ve metal alaşımlara olan bağlanma dayanımını iki farklı teknikle değerlendirmektir. Gereç ve yöntemler: Zirkonyum (IPS e.max ZirCAD, Vita In Ceram YZ) ve Seçici lazer sinterleme (SLS) teknolojisi ile üretilen Co-Cr alaşımı (Eos) materyallerinin her birinden 20 adet (2,5x12x15mm) dikdörtgen örnek, makaslama bağlanma dayanımı testi için hazırlandı. Co-Cr alaşımlı metal (Eos) ve IPS e.max ZirCAD grupları tabakalama tekniği ile venerlendi (Vita VM13/IPS e.max Ceram). Vita In Ceram YZ grubu ise hızlı katman teknolojisi ile veneerlendi (Vita Mark II). Örneklerin yarısı termal siklus (12.000 siklus, 5-55°C) ile yaşlandırıldı. Tüm örnekler Universal test cihazında makaslama kuvvetine tabi tutuldu. Yük, kırılıncaya kadar 0.5 mm/dk'lık bir kafa hızında uygulandı. Makaslama bağlanma dayanımı testinden sonra kırılan örnekler, hata paternini belirlemek için SEM kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar SPSS 19.0 yazılımı ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the bonding strength of the porcelain veneer to the zirconia core and base metal alloy with two different techniques. Material and methods: 20 rectangular (2,5x12x15mm) specimens each of zirconia (IPS e.max ZirCAD), zirconia (Vita In Ceram YZ) and Co-Cr alloy (Eos) fabricated by selective laser melting (SLM) technology were prapared for the shear bond strength test. Co-Cr alloy metal (Eos) and IPS e.max ZirCAD groups veneered with layering technique (Vita VM13 / IPS e.max Ceram). Vita In Ceram YZ group veneered with rapid layered technology (Vita Mark II). Half of the samples were aged with thermal cycling (12,000 cycles, 5-55 °C). All specimens subjected to shear force in a universal testing machine. Load was applied at a crosshead speed of 0.5mm/min until fracture. After shear bond strength test the fractured specimens were examined using SEM to determine the failure pattern. Results were statistically analyzed with SPSS 19.0 software.