Türkiye'de ve Özbekistan'da özelleştirme uygulamaları
Privatization applications in Turkey and Uzbekistan
  1. Tez No: 52740
  2. Yazar: KHOMİD CHORİEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Dünyada bugüne kadar yapılan özelleştirme çalışmalarını inceleyince başarılı bir özelleştirmede,. yasal çevrenin yeterliliğinin ve dünyadaki ülkelerin bu konu ile ilgili pratiğinden yararlanmanın ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Özelleştirme, bir araç olarak kullanılmaktadır. Özelleştirme bir amaç değildir. Özelleştirmenin bir araç olarak kullanılması ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde bir iktisat politikası aracı olarak kullanılmasına karşın eskiden merkeziyetçi veya devletçi politikayı uygulayan Doğu Bloku ülkelerinde bütün bir ekonomik yapıyı yeniden şekillendirme veya ekonomik reformun en önemli vasıtası olarak kullanılmaktadır. Bu araç yalnızca siyasi sistemi değiştirmekle kalmayıp ekonomik yapıda da bir yeniden yapılanmayı beraberinde getirmektedir. Ülke ekonomisinde etkinliğin, verimliliğinin artması, kalkınmanın gerçekleşmesi, piyasaların sağlıklı çalışması ve hareketli bir rekabet ortamının oluşması ile gerçekleşecektir. Verimliliğin artırılması ve ülkenin kalkınması için gerekli ve gerçekleştirilmekte olan tüm reform programlarının bir bütün olarak uygulanması gereklidir. Bu çalışmada verimsiz işletilen KİT'lerin verimsiz çalışmalarının nedenleri de açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Dünyadaki gelişmeler ışığında elde edilen tecrübe ve bilgi birikiminin, özelleştirme sürecinde karşılaşacağımız sorunların aşılmasında ve özel sektörünkendini yenilemesi aşamasındaki çalışmalar açısından da yararlı olacaktır. Dolayısıyla, dünyadaki bir çok ülkelerdeki özelleştirme uygulamaları ana hatlarıyla ele alınmış ve alınması gereken dersler üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Geçmişte özelleştirmeyi ilk uygulayan ülkelerin özelleştirme sürecinde karşılaştığı ve özel teşebbüsle yeniden tanışmakta olan ülkelerin karşılaşmakta olduğu ve karşılaşacağı sorunları ele almaya çalışılan bu çalışmanın uygulayıcılara ışık tutacağı ümit edilmektedir. Bir çok ülkede gerçekleştirilen uygulamalar, başarılı bir özelleştirmede yasal çerçevenin ve dünya' daki tecrübelerden yararlanmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, bu çalışma özelleştirmeyi kalkınmış bir Türkiye'ye ulaşmanın aracı olarak kullanmakta olan ve bu konuda belli adımları atan Türkiye ve dünyadaki değer birçok ülkenin tecrübelerini bu tecrübeye ihtiyaç duyan Özbekistan' a aktarmayı da amaçlamaktadır. Özelleştirme bir araç olarak ancak yapılması gereken değişimi sağlayacak olan diğer bütün araçlarla bir bütün olarak ele alındığında kendisinden beklenen işlevi yerine getirebilir. Özelleştirme her şeyden önce mülkiyetin tabana yayılması ve demokrasinin kökleşmesine hizmet etmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT When we study the privatisation activities throughout the world today, the importance of the utilization of related practices and the adequacy of the legal environment becomes clearly evident. Privatisation is being used as an instrument. Privatisation is not an intention. The utilization of privatisation as an instrument differs from one country to the other. While being utilized as economics policy in the developed countries, in the Eastern Block countries which used to apply the centralist and etatist policy, is now being utilized to reshape the economic structuring or as the most vital instrument of economic reforms. This instrument does not only change the political system, but also brings along a new structuring concept into the economic structure. The increase in the dynamics, productivity, realization of development, the healthy performance of the markets may only. be achieved with the creation of active competitive environment.- The application of all the reform programs pertaining to the development of the country and increased productivity should be realized as an integrated total. This study has put forth efforts to clarify the reasons behind the unproductivity of the already unsuccessful PEI's. The experience and information accumulation acquired in light of the developments around the world will be beneficial in overcoming the obstacles throughout the privatisation phase and the in the renovation efforts phase of the private sector.IV On the other hand, the privatisation applications in the countries around the world were discussed within their main frame, and necessary lessons to be learned from such were also identified. It is expected that such study will shed light to those involved in privatisation to overcome the problems of the applications during the privatisation phase which was encountered by the countries initially applying privatisation, and also the potential and already exercised problems of the countries meeting the private enterprise for one more time. The application which were realized by many countries around the world shows the importance of the utilization of related practices and the adequacy of the legal environment. Also this study is used as an instrument in reaching developed Turkey through privatisation and also is aiming to transfer the basic experiences of Turkey who has taken strides forward in this area, and also the experiences of many other countries to Uzbekistan. Privatisation may realize its expected functions only when considered as an instrument integrated with all the other elements, to achieve the structural changes. The privatisation, before anything should serve to the purpose of the spread of ownership to the foundation and the firm establishment of the democracy.