Farklı türden konveks fonksiyonlar için zaman skalasında integral eşitsizlikler
Integral inequalities on time scales for different kinds of convex functions
- Tez No: 527399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6876
Özet
Bu tezde, öncelikle eşitsizlik teorisiyle yakından ilişkili konveks fonksiyon kavramı ve konvekslik türleri tanıtılmıştır. Konveks fonksiyon tanımı ile ortalamalar arasındaki ilişkiden yola çıkılarak bazı özelliklere yer verilmiştir. Daha sonra zaman skalası ve integrallerden bahsedilmiş olup ardından zaman skalasında diferansiyellenebilme ve integrallenebilme tanımları verilmiştir. Zaman skalasında yer alan integraller için temel kavramlar yeniden hatırlatılmıştır. Skalada integraller yardımıyla ispat edilmiş ve literatürde mevcut olan bazı eşitsizlikler sunulmuştur. Araştırma bulgularında ise zaman skalasında quasi-konvekslik tanımı yapılmıştır. Daha sonra zaman skalasında Simpson tipi integral eşitsizliğine konvekslik, quasi -konvekslik tanımları, Ostrowski tipi integral eşitsizliğe ise m-konvekslik ve quasi- konvekslik tanımları uygulanarak bazı özel durumları ihtiva eden yeni integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen eşitsizliklerin doğruluğunu destekleyen örneklere yer verilmiş ve bu eşitsizlikler için özel sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly convective function concept and types of convexity closely related to the theory of inequality are introduced. Convex function definition and averages have some features by way of relation. Then the time scale and the integrals are mentioned and then the definitions of differentiation and integration in the time scale are given. The basic concepts for the integrals in the time scale are reminded again. Some inequalities are presented in the literature, proved with the help of scalar integrals. In the research findings, m-convexity, convexity and quasi convexity are defined in time scale. New integral inequalities are obtained by applying m-convexity, convexity and quasi convexity definitions to Simpson-type integral inequality and m-convexity and quasi convexity definitions to Ostrowski-type integral inequality in time scales according to these definitions. In addition, results were obtained that included some special cases for the inequalities obtained and examples supporting these results were included.