Sanatta 'izm'ler (Resimde ve müzikte romantizm örneği)
'Ism' in art (Romantism as an 'Ism' in music and painting)
  1. Tez No: 52741
  2. Yazar: DEMET AKKILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL H. DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
“İzm”genel kavramından hareket edilerek sanatta yer alan“izm'lere bakıldığında, bir bütün olarak insanın sanat denen etkinliğinde, bu bütünlüğün insana ilişkin bir öğesinin ön plana çıktığı görülebilir. Bu çalışmada ”romantizm“ buna örnek olarak verilmiş, ”romantizm"in genel olarak insanın duyumsal dünyasını ön plana çıkardığı vurgulanmıştır. Ancak ön plana çıkan şey, tek tek sanat türleri söz konusu olduğunda, o türün kendi olanakları içinde farklı anlamlar taşımakta, farklı estetik ölçüler söz konusu olmaktadır. Bu fark Resimden ve Müzikten verilen örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“ism”is an general concept of in science, philosophy and Art as an human activities. But the meaning of the concept of“ism”is not same in these scopes. Though when we start to look out from the philosophical anthropology, that itis possible to think and talk about the ontology of“ism”: Especially Philosophy and Art, every“isms”are generalities and reductions of human reality. It is unavoidable for the man who wants“to know”. Because“to know”means to talk about existing via concepts and their several connections. It is same in Arts. The“isms”of Arts implies an epistemological aims and given some criterions in order to evaluate of a work of art. In this study,“Romantism”is taken as an example of an“ism”of Art. In this frame,“Romantism”emphasizes that the sensibility of the human being. But the meaning of sensibility in“Romantism”changes to the kinds of Art. Sensibility takes different meanings according to the self-structure of the kinds of Art. What is the meaning of sensibility in painting and Music? Some answers are attempted to this question by the choosen examples from the history of painting and music.