Taze dilimlenmiş Deveci armudu ve Pink Lady elması çeşitlerinde farklı uygulamaların kaliteye olan etkileri
The effects of different treatments on the quality of the fresh sliced Deveci pear and Pink Lady apple varieties
  1. Tez No: 527454
  2. Yazar: MELİKE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada soğuk depolama sonrası taze doğranmış Deveci armudu ve Pink Lady elma meyvelerinde bazı uygulamaların tüketici koşullarında kaliteye etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda; soğuk depolamadan çıkarılan meyveler bütün olarak dezenfeksiyon amacıyla Agricoat firması tarafından üretilen ve temin edilen %1 dozunda organik asit bazlı aktif klor bulunan suya daldırma şeklinde uygulanmıştır. Etil alkol ile dezenfekte edilen çelik bıçak materyali ile taze doğranmış meyvelere %2 ve %4 dozlarında Sitrik asit, Potasyum sorbat, Askorbat ve Kalsiyum klorür etken maddeli 'Natureseal' uygulaması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu uygulamalara tabi tutulan meyveler 4oC ve 6oC arası sıcaklıkta tüketime hazır koşullarda 7 ve 14 gün süreyle muhafaza edilmişlerdir. Her muhafaza dönemi ve raf ömrü süresi sonrasında meyvelerde; meyve eti sertliği, meyve et rengi, suda çözünür kuru madde oranı, titre edilebilir toplam asitlik miktarı, toplam fenolik bileşik miktarı, meyve tat değeri ve esmerleşme (kararma) endeksi gibi bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; soğuk depolama süresindeki uzama kalitede azalışı beraberinde getirmiştir. Soğuk depolama sonrası raf ömrü süreci benzer şekilde kalitede azalış üzerinde önemli düzeyde etkili olmuştur. Taze doğrama işlemi sonrasında yapılan Natureseal uygulamaları raf ömrü süresince kalite kriterlerinin korunumu üzerine önemli düzeyde etki etmiştir. Uygulama dozları kapsamında; önemli bir etki düzeyi farklılığı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined the effects on the quality of some applications in Deveci pear and Pink Lady apple fruits on consumer conditions after the cold storage. In this context, the fruits displaced from the cold storage are totally applied as immersion produced with the aim of disinfection and provided by Agricoat firm being organic acid based active chlorine on the dose of 1%. The application of 'Natureseal' that has Citric asid, Potassium sorbate, Ascorbate and Calcium chloride active ingredient has been realized the fresh chopped fruits with steel blade material that is disinfected with ethyl alcohol on the dose of 2% and 4%. The fruits subjected to the applications in point have been preserved in the conditions of ready to use between 4oC and 6oC temperature with the 7 and 14 days. After every preserving term and shelf life time, some quality features in fruits such as fruit firmness, fruit flesh color, soluble solids content, titratable acidity, total phenolic compound amount, fruit eating quality and browning index have been examined. According to results obtained, increasing of the cold storage period has brought a long decreasing of the quality. Similarly, the shelf life process after the cold storage has been importantly effective in an important level. Natureseal applications that have been applied after the fresh chopping process has effected in an important level on quality criteraia preservation during shelf life. In the context of application doses; the difference of an important effect level has not been detected.