Acil servise iskemik inme ile başvuran olgularda serum ürik asit düzeyinin mortalite ve morbiditeye etkisi
The effect of serum uric acid level on mortality and morbidity in patients with ischemic stroke in emergency department
- Tez No: 527458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnme dünyada en önde gelen mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Hastalığın seyri hakkında bilgi verebilecek belirteçler ve uygulanan tedavilerine ek olarak uygulanan adjuvan tedaviler mortalite ve morbiditeye olumlu katkı sağlayabilir. Ürik asit bu konuda üzerinde çalışılan moleküllerdendir. Daha önce yapılan çalışmalarda ürik asitin etkisi hakkında karar birliğine varılamamıştır. Çalışmamızda geniş bir örneklem grubuyla ürik asitin mortalite ve morbidite üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013-Ocak 2018 tarihleri arasında inme semptomlarıyla acil servise başvuran ve iskemik inme tanısı alan 820 olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik bilgilerinin yanı sıra kronik hastalıkları, serum ürik asit düzeyleri, NIHSS ve mRS değerleri hesaplandı ve kayıt altına alındı. Serum ürik asit düzeyi 8,5 mg/dL ve 3,59-8,5 mg/dL aralığındaki değerler olarak üç gruba ayrıldı. Verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke is one of the leading causes for mortality and morbidity. Therefore early diagnosis and treatment is important. Adjuvant treatments and the markers those give information about the prognosis of the disease can contribute to mortality and morbidity positively. Uric acid is one of the markers for ischemic stroke. There weren't any consensus about the effect of uric acid in ischemic stroke at the earlier studies. In our study we try to determine the effect of uric acid in ischemic stroke. Materials and Methods: 820 patients with ischemic stroke who were admitted to the ER and neurology clinic between January 2013 and January 2018 were evaluated retrospectively. Patient informations about age, gender, chronic diseases, NIHSS, mRS, serum uric acid (SUA) level were recorded from the archive data. Serum uric acid level were divided into three groups (UA>8,5 mg/dL, UA