İlköğretim ders kitaplarında tasarım sorunları ve uygulama çalışmaları
Design problems elemantary school textbooks and application works
  1. Tez No: 52747
  2. Yazar: MUSTAFA KİBARKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
i ÖZET“ilköğretim Ders Kitaplarında Tasarım Sorunları”başlıklı bu çalışma, ders kitabı tasarımının yanında, ders kitabı ile ilişkili diğer alanları ele alıp, sorunları saptayarak örnek çözümlemeler sunmak amacındadır. Ülkemizde ders kitapları, bakanlığın denetimi altındadır ve bakanlığın onayı olmadan hiç bir ders kitabı okutulamaz. Çocuğun görsel ve zihinsel dünyasına yönelik olan bu eğitsel ürünler ticari kuruluş olan yayınevlerinin ellerinden geçmektedir. Ders kitaplarının içeriği ve üretimde kullanılan baskı malzemesinin kalitesi, kitabın tasarımını da etkilediğinden, bu kurum ve kuruluşlar da çalışma kapsamı içerisine alınmış ve tarih içerisinde kitaplar üzerinde ne gibi oluşumlara neden olduklarına yönelik incelemelerde bulunulmuştur. Çalışmanın 1. bölümünde yapılan tarihsel incelemede, ülkenin sosyo - ekonomik duru¬ mu ve eğitim politikalarının ders kitaplarına yansımaları dönemler halinde incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Cumhuriyetin kuruluşundan 1943'e kadar uygulanan ders kitaplarının içerik, tasarım ve üretim açısından 70'Ii yılların Avrupa'sı için dile getirilen sorunları 0) bile aştığı gözlenmiştir. 1945 - 46 yıllarından sonra, ilk değişimler, kullanılan malzemenin kalitesinin düşmesi ve içeriğin evrensel konulardan, laik anlayıştan uzaklaştırılması yönünde olduğu ve hemen her alanda nitelik kaybının küçük dalgalanmalar halinde günümüze kadar süregeldiği gözlemlenmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne, ders kitabı yayıncılığımızı genel olarak değerlendirmeye aldığımızda 1934 ve 1943 yılları arasını en başarılı dönem olarak sayabiliriz. Çalışmanın II. bölümünde ise, günümüz ders kitaplarının yayınlanmasında etkin rol oynayan, siyasi otoriteye bağlı denetleme kurumu ve üretimi gerçekleştiren yayıncıların tutumu iki ayrı başlık halinde incelenmiş ve son olarak da, sözü edilen kurum ve kuruluşların sorumluluğu altında üretilen ders kitaplarının, grafik ürün olarak değerlendirmesi yapılmıştır.“Çocuk kitapları resimli olur”düşüncesinden başka, tasarım kaygısının taşınmadığı kitaplarımızda, siyasi otorite tarafından içerikte uygulanan yaptırımların, konulara bağımlı olarak yapılan resimleri de doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Sadece, yaptırımlara ayak uydurabilen yazar ve yayıncıların bu alana ilgi göstermeleri nedeniyle ders kitabı yayıncılığının kısırlaştırıldığı ve ülkemizde bir çok başarılı çocuk yayınına imza atan sanatçı ve yayıncıların ders kitabı yayıncılığına yönelmediği saptanmıştır. Ders kitaplarımızda yapılan incelemelerin ve saptanan sorunların geçerliliğini netleştire- bilmek için, IH. bölümde Alman ders kitaplarından örneklerle karşılaştırma yapılmış ve ders kitaplarımızın uluslararası boyutta niteliğinin nasıl olduğu sorusuna yanıt oluşturulmaya (1)Sauer. (1996)11 çalışılmıştır. Her iki ülkenin ders kitaplarının, geçmişte sosyolojik açıdan benzer evreler geçirmesi ve ders kitaplarımızı geliştirmemizde itici bir güç oluşturabileceği düşüncesiyle Alman ders kitapları örnek inceleme alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın ilk üç bölümde, ders kitaplarımız etkileşimli olduğu diğer alanlarla birlikte ele alınarak genel durumunun nasıl olduğu sorusu araştırıldıktan sonra, IV. bölümde Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Eğitimi yönünde ileri sürülen teoriler dikkate alınarak ilköğretim ders kitapları nasıl olmalıdır sorununa çözümler üretilmeye çalışılmış ve V. bölümde örnek uygulamalarla açıklanmıştır. Ülkemiz çocuklarının bir çoğunun kitapla ilkokulda karşılaşmaları ve bu yaşlardaki çocukların kendilerine ilk kez sunulan şeyleri, mutlak doğru sanmalarının psikolojik nedenleri ve okuma alışkanlığının kazandırılmasında ilk yılların kalıcı etkisi, çocuk eğitiminde bu dönemin önemle ele alınmasının zorunluluğunu göstermektedir. Bu nedenle incelemelerde ve uygulamalarda ağırlıklı olarak eğitimin ilk yıllan üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırma, inceleme ve uygulamalar sonucunda ders kitaplarının içeriği üzerinde ki sıkı denetleme ve üretiminde izlenen ucuzcu yaklaşım kaldırılmadığı sürece ders kitabı yayıncılığında başarıya ulaşılamayacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this study paper entitled“design problems of elementary school text books”is to determine the problems and offer sample solutions as to the design of a text book by covering also other aspects related to it. In our country, text books are under the control of the ministry of education. No text book can be used in schools without prior approval by the ministry. These educational products geared to the visual and mental world of children are in the hands of commercial companies namely, publishers. The contents of text books and the qualities of printing materials in production of these books are affecting the design of books. Therefore, those companies and institutons are covered by this study in order to review, through the history, the impact of such establishments on books. In this historical review, in chapter-1, the reflections of the socio-economic situtation and the education policies of he country to the text books have been analyzed in periods.This study has revealed that the problems concerning the contents, design and production of text books in the period covering from the proclamation of the republic to 1943, we did not have many of the problems that europe experienced in the 70's (1 ). It was observed that, after 1945-46, the first deviations were in the use of inferior quality printing materials, and moving away from the universal topics and the laicism. It's further observed in almost every avenue that the qual ity loss waves reached the present time increasingly. We may consider the 1 934-43 era as the most successful period when we take into account our text book publishing in general, since the proclamation of the republic. In chapter II of the study analysed are the roles of; the control instituon, under te influ ence of the political authority and the publishers actually producing products, on the publica tion of the present text books. Also eualuated are those text books, published under the re sponsibility of those institutions, as graphic products.lt is determined that the only concern was that“children's books should contain pictures”. The opinions of the authorities seemed to be so as to the design and presentation of books. Political influence on the contents is also re flected directly on the pictures.lt is determined that those writers and publishers who can fol low the dictated policy can only be active in this field. Therefore, since the writers, artists and publishers who are successful in children's publications can not enter the industry, the text book publication sector in our country is unproductive. (l)Sauer. (1996)IV In chapter 111, our text books are compared with the German text books with samples. This comparison made it clear how valid and serious the problems are that we are encoun tering. Naturally, an answer is being achieved to the question of our text books' place in the international quality products. The german text books were chosen for comparison because, the text books in both countries haue passed through the similar phases from the sociolgical point of view. In doing this, it was thought that this comparison may have a driving impact on the improvement of our text books. In three chapter of the study our text books have been reviewed along with the related sectors and the problems in the general concept-investigated.ln chapter IV child's psychology and child's education theories have been eualuated. An attempt has been made to produce so lutions to the question of“how should be elementary school text books?”. Sample applications have been explained in chapter V. Most of the children in our country become acquainted with the books in elementary schooIs.Children at that age consider and accept as correct and true anything they are im posed for the first time. First years have important impact on the child psychology and read ing habits lasting for many years. For these reasons, elementary school period should be se riously evaluated and necesssary steps should be taken in child education. Reviews, researches, survey studies and applications show that it will not be possible to succeed in he text book publication sector, unless the tight control on the contents of te books and the cheap approach to the production are removed.