Cortical processes underlying metacontrast masking across different contrast polarities
Faklı kontrast polaritelerindeki metakontrast maskelemenin altında yatan kortikal süreçler
- Tez No: 527487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada görsel maskelemenin altında yatan nöral mekanizmaları anlamak için elektroansefalografi (EEG) kaydı ile birlikte metakontrast maskeleme deneyi yapılmıştır. Deneyde özelliğe dayalı tespit görevi farklı hedef-maske kontrast polarite durumları ve değişen uyaran başlangıç asenkronileri altında verilmiştir. Davranışsal deneylerde ters ve aynı polarite durumları için sırasıyla tek modlu tip-A ve tip-B geriye dönük maskeleme fonksiyonları elde edilmiştir. Bu fark göz önünde bulundurularak, EEG verisi farklı nöral süreçlerin analizi için belirli uyaran baslangic asenkronilerinde toplanmıştır. Davranışsal veriler maskelemenin sürekli-geçici çift kanal modelleri için literatürle uyumlu (Breitmeyer, 1978) bulgular sunmuş, açık-sürekli kanal üzerinde kapalı-geçici aktivitenin azaltma etkisini örneklemiştir. Ek olarak, EEG analizleri 10 ms asenkronideki kontrast polaritesine bağlı tepkisel potansiyeller arasındaki önemli farkları göstermiş, ve polarite etkisini diğer iki kritik asenkroni değerinde (50 ms ve 200 ms) karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a metacontrast masking experiment is conducted together with electroencephalography (EEG) recordings in order to investigate the neural mechanisms underlying visual masking phenomena. We employed a contour detection task under same and opposite target-mask contrast polarity conditions, together with varying stimulus onset asynchronies (SOA). Behavioral experiments resulted in unimodal type-A and type-B backward masking functions for opposite and same contrast polarity conditions, respectively. Relying on this difference as an indication of non-identical neural mechanisms, we collected EEG data under specific SOAs for an analysis of activation patterns under different contrast polarity masks. The behavioral results provided further evidence for sustained-transient dual-channel models of masking, specifically suggesting inhibition of on-sustained activity by off-transient activity, in accordance with previous research (Breitmeyer, 1978). Moreover, EEG analysis revealed significant differences in evoked potentials due to a change in mask contrast polarity at a short SOA of 10 ms, and compared polarity effects at two other critical SOA values of 50 ms and 200 ms.