Pasif egzersiz ile gerçekleşen duyusal-motor entegrasyon ve kortikal plastisite değişiklikleri
Sensory-motor integration and changes in cortical plasticity realized by passive exercise
- Tez No: 596398
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN, DOÇ. DR. FATMA GÖKÇEM YILDIZ SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Duyusal-motor entegrasyon, motor programının yürütülmesinde duyusal girdinin santral sinir sistemi tarafından entegre edildiği süreçleri kapsar. Duyusal-motor korteks plastisitesinin altında yatan mekanizmaların anlaşılması temel nörobiyolojik bir öneme sahip olup, motor öğrenme gibi fizyolojik süreçlerin yanı sıra beyin hasarı sonrası düzelmeyi sağlamaya yönelik stratejilerin geliştirilmesi için de bir gerekliliktir. Çalışmamızda duyusal-motor entegrasyonun ve gerçekleşen plastik değişikliklerin doğasının anlaşılması amacı ile“duyusal-motor illüzyon egzersizi”olarak isimlendirilen non-invaziv bir modelin geliştirilmesi, modelin geçerliliğinin ve etkinliğinin TMS kullanarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla biceps kasında gerçekleştirilen motor bir görev sırasında dirsek eklemi hareketi ve biceps kas uzunluğu sabit tutulurken, oluşturulan bir düzenek ile 2. parmak metakarpafarengial ekleminde pasif bir hareket oluşturulmuştur. Bu şekilde biceps kası ile 1. dorsal interosseous (IDI) kaslarının kortikal duyusal-motor temsil alanlarındaki bağlantısallığında geçici bir değişiklik oluşturulması hedeflenmiştir. Kortikal plastisitede hedeflenen değişiklik egzersiz öncesi ve sonrası 10 sağlıklı bireyde, TMS ile gerçekleştirilen kortikal haritalama, istirahat motor eşik (İME), eşik üstü uyarı ve kısa latanslı afferent inhibisyon (SAI) çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, biceps kası İME'de IDI kasının aktivasyonu ile ortaya çıkan düşüşün egzersiz sonrası egzersiz öncesine göre anlamlı derecede arttığı saptanmıştır (p=0,001). Çalışma ile geliştirilen modelin duyusal-motor entegrasyonda geçici plastisite değişiklikler oluşturduğu kortikal uyarılabilirlik çalışmaları ile gösterilebilmiştir. Modelin geçerliliğinin gösterilmesi ile inme, sinir hasarı, distoni gibi maladaptif süreçlerin yer aldığı patolojik durumlarda, duyusal-motor entegrasyonun sağlıklı bir şekilde yeniden oluşturulması amaçlı adaptif mekanizmaların kullanıldığı tedavi süreçlerinde kullanılabilecek yeni bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sensory-motor integration involves processes in which sensory input is integrated by the central nervous system for the execution of the motor program. Understanding the underlying mechanisms of sensory-motor cortical plasticity has fundamental neurobiological importance and is a requirement for the development of strategies for recovery after brain injury as well as physiological processes such as motor learning. In order to understand the nature of sensory-motor integration and the plastic changes we aimed the development of non-invasive excercise model called“sensory-motor illusion”exercise and to evaluate the validity and effectiveness of this model using Transcranial Magnetic Stimulation (TMS). For this purpose, while the elbow joint movement and biceps muscle length were kept constant during a motor task performed in the biceps muscle, a passive movement was created with a mechanism formed in the metacarpapharyngeal joint of the 2nd finger. In this way, it is aimed to create a transient change in the interconnection of biceps muscle and 1st dorsal interosseous (IDI) muscle cortical sensory-motor representation areas. The targeted change in cortical plasticity was evaluated in 10 healthy individuals before and after exercise by TMS-performed cortical mapping, resting motor threshold (IME), over-threshold stimulation and short latency afferent inhibition (SAI) studies. As a result, it was found that the decrease in biceps muscle IME caused by activation of IDI muscle increased significantly after exercise (p = 0.001). Cortical excitability studies showed that the model developed in this study creates transient plasticity changes in sensory-motor integration. With the validity of the model, new findings that can be used in the treatment processes using adaptive mechanisms for healthy reconstruction of sensory-motor integration in pathological conditions involving stroke, nerve damage, dystonia and maladaptive processes have been obtained.