Yapılarda yağmur suyu kullanma olanakları
Harvesting feasibility of rain water in buildings
  1. Tez No: 527486
  2. Yazar: PARYA NAJIFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde özellikle kentsel yerleşimlerde nüfus hızla artmakta ve su erişiminde eşitliğin sağlanması ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için yeterli su temini konusu acil ve önemli gereksinimlerden biridir. Yenilenebilir bir kaynak olan su; nüfus artışı, çevre kirliliği, maliyet, bilinçsiz su tüketimi, iklim şartlarındaki değişim gibi sebeplerden dolayı dolanımını tamamlamadan tüketilmekte ve bu sebeple dünyanın pek çok yerinde su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu sorunun aşılabilmesi amacı ile alternatif su kaynakları arayışına girilmiş ve farklı teknolojiler geliştirilmektedir. Bu çalışmada dünyada farklı ülkelerdeki su potansiyeli ortaya konmuş ve yapılarda su kullanımı etkileyen faktörler incelenmiştir. Daha sonra yapılarda yağmur suyu ve gri su kullanımı tasarım kriterleri belirlenerek tasarımcılar ve kullanıcılar için örnek bir rehber oluşturabilmek amacıyla bir yaklaşım önerilmesi hedeflenmiştir. Bu yaklaşımın kapsamında ele alınan tek ve dört katlı örnek yapıların; dünyada bulundukları iklim bölgeleri konumlarına göre yağmur suyunu tek veya gri su ile birlikte kullanabilme yeterlilikleri araştırılmıştır. Sonuçta dünyadaki farklı iklim bölgeleri için yağmur suyu ve yağmur suyundan elde edilen gri su ile birlikte kişi başına yeterli su ihtiyacını karşılamak için gerekli çatı alanı tavsiyesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, population is rapidly growing speacilly in urban areas and sufficient water supply and harvesting has changed to an urgent and important challenge to develop equal access to water and social needs. The main reasons of lack of water concern in most areas of the world are increased population, environmental pollution, costs and uncontrolled consumption of water, climate changes since the water is consumed in the cycle without return and completion although water is a renewable source. Various new technologies are developed to overcome such a problem in alternative sources for waterPresent thesis investigates water harvesting feasibility in different countries of the world through considering structures in the underlying study areas. Then an approach was presented as a solution for designers and users with design criteria for the use of rain and gray water in the field of construction. Rain waters and gray waters usage sufficiency are searched in this study according to the sample buildings' with region in the world. As a result, the roof area advice to meet the need for adequate water per person, together with rainwater and gray water from rainwater for different climate regions around the world.