Nilpotent olmayan her altgrupları altnormal olan gruplar
Groups with all non-nilpotent subgroups subnormal
- Tez No: 527533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde Howard SMITH'in ''Groups with all non-nilpotent subgroups subnormal'' adlı makalesi çalışılmıştır. Bu makalede her nilpotent olmayan altgrubu altnormal olan lokal sonlu gruplar incelenmiştir. Bu özelliğe sahip G grubunun hemen hemen lokal nilpotent ve ek olarak hipermerkez olması halinde nilpotent-by-sonlu olduğu, Baer grup olması halinde ise de her altgrubunun altnormal olduğu ayrıntılı bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the article written by Howard SMITH titled ''Groups with all non-nilpotent subgroups subnormal'' is studied. In this work, locally finite group in which every non-nilpotent subgroups subnormal have been studied. It is shown that a group with this property is almost locally nilpotent and in addition that G is a hypercentral group, that is, nilpotent-by-finite which and in addition G is a Baer group, every subgroup of G is subnormal.