Türk dili ve edebiyatı derslerinde materyal destekli öğretimin başarı ve kalıcılığa etkisi (9. sınıf VI. ünite örneği)
The effect of material-assisted teaching on achievement and permanence in Turkish language and literature courses (9th grade 6th unit sample)
- Tez No: 527540
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi tiyatro ünitesinin materyal destekli öğretimle yapılmasının başarı ve kalıcılık üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada, nicel araştırma modellerinden sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Deneysel işlemler 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini Ordu ilinde öğrenim gören 248 öğrenci oluşturmuş ve deney grubuna materyal destekli, kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle öğretim yapılmıştır. Öğretim sürecinin ardından Akademik Başarı Testi, deney ve kontrol gruplarına öntest olarak uygulanmıştır. Öntest olarak uygulanan ölçek, üç hafta sonra sontest olarak tekrar uygulanmıştır. Öntest puan ortalamaları ile başarı, öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki fark ile kalıcılık ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest puan ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımlı t-testi ve bağımsız t-testi analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma yapılan gruplar arasındaki farkın hangi okullardan kaynaklandığı varyans analizi ve Tukey testi ile belirlenmiştir. Araştırma bulguları, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi tiyatro ünitesinin materyal destekli öğretiminin, başarı ve kalıcılık yönünden, geleneksel yöntemlerle yapılan öğretimden daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect on students achievement and permanent information by using material-asisted teaching of the 9th grade course of Turkish Language and Literature theater unit. In the study, post-test control group model was used in the quantitative research models. Experimental studies were carried out in the second term the 2016-2017 academic year. The research sample is consisted of 248 students who are studying Ordu province. The experiment group was taught with material-assisted method. The control group was taught by the traditional methods. After the teaching process, Academic Achievement Test was administered as a pre-test to experiment and control groups. The scale applied as pre-test was reapplied to the experiment and control groups as a post-test three weeks later. Pre-test averages and permanence were measured by the difference between achievement pre-test and post-test averages. Data obtained from the study were analyzed by SPSS 20 program. In the comparison of the pre-test and post-test averages of the experiment and control groups, paired sample t-test and independent sample t-test analyzes were used. The variance analysis and the Tukey test were used to determine the difference between the study groups. Research findings, 9th grade Turkish Language and Literature course has shown that the theater units material-assisted teaching is more effective than traditional methods teaching in terms of achievement and permanence.