Increasing wind turbine efficiency
Artan rüzgar türbini verimliliği
- Tez No: 527539
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜZELBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenilenebilir enerji teknolojisi, dünyada karbon emisyonu ve küresel ısınma potansiyelini azaltmak için alternatif çözümlerden biridir. Yenilenebilir enerji üretiminde rüzgar ve güneş pili en iyi tekniklerdir. Ancak, sistemlerin verimliliği geleneksel yöntemle karşılaştırıldığında daha düşüktür. Bu araştırmanın amacı, bir rüzgar türbini kanadının akıllı bir tasarımla geliştirilerek kanatların rüzgarın yönüne göre kendini ayarlaması böylece en verimli açıyı yakalayarak rüzgarın şiddeti yerine verimliliğini elde etmesini sağlamaktır. Bu yöntem rüzgar türbinlerinin ebatlarında büyüklüğü ve onların getirdiği tamirat ve tadilat masraflarının etkili bir şekilde en aza indirgenmesine yönelik te çözümler sunuyor. Bu akıllı kanatlar türbinlerde ebat büyüklüğüne yönelik alternatif bir çözüm getiriyor. Farklı şiddette rüzgarlara karşı en etkin açıyı elde edip en üst düzeyde verimliliği keşfeden iki ayrı akıllı kanat tasarımı analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Renewable energy technology considers as alternative solutions to reduce the carbon emission and global warming potential in the world. In the renewable energy, wind and solar cell power are the best techniques to produce the power. But the efficiency of the systems is low compared to the conventional method. The purpose of this research is to develop a smart model of a wind blade which enabling the blade to change its area according to wind velocity in order to achieve best angle of attack of each, this concept is against increasing wind size to increase wind efficiency, however, other barriers of maintenance and the dramatically increases of cost are apparent when we mention increasing wind turbine size. The smart blade could be the alternative solution of the size increasing. Two different smart blade models have been analyzed at different wind velocity and best angle of attack discovered where efficiency is perfect.