Farklı işitsel dikkat dağıtma yöntemlerinin çocuklarda ameliyat sonrası ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of different audio distraction methots on children's postoperative pain and anxiety
- Tez No: 527594
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
FARKLI İŞİTSEL DİKKAT DAĞITMA YÖNTEMLERİNİN ÇOCUKLARDA AMELİYAT SONRASI AĞRI VE ANKSİYETE ÜZERİNE ETKİSİ Araştırma farklı işitsel dikkat dağıtma yöntemlerinin çocuklarda ameliyat sonrası ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi çocuk cerrahi kliniklerinde Ocak-Ekim 2017 tarihleri arası ameliyat olan 7-14 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örnekleminde ise örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 90 çocuk (klasik müzik=30,Türk müziği=30, öykü dinleme=30) yer aldı. Araştırmanın verileri çocuk ve ebeveyn sosyo-demografik veri toplama formu, Görsel Analog Skala (VAS), Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBFPS) ve Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE) kullanılarak toplandı. Gruplardaki çocuklara ameliyat sonrası dönemde klasik müzik, Türk müziği ve öykü dinletisi yapıldı. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Bonferroni, Wilcoxon, Pearson Ki-kare testi ve Fisher-Freeman-Halton testleri kullanıldı. Araştırma grupları ağrı ve anksiyete düzeyini etkileyebilecek cinsiyet, yaş, ameliyat işlemine ilişkin özellikler gibi değişkenler açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted experimentally for the purpose of determining the effect of different audio distraction methots on postoperative pain and anxiety in children. Target population of the study consisted of children in the age group of 7-14 who had undergone a surgery in pediatric surgery clinics of Bursa Dörtçelik Children's Diseases Hospital between January-October 2017. The study sample, on the other hand, consisted of a total of 90 children (Classical music=30, Turkish music=30, Story listening=30) who met the inclusion criteria. The study data were collected using Socio-Demographic Data Collection Form for Children and Parents, Visual Analogue Scale (VAS), Wong-Baker Faces Pain Rating Scale (WBFPS) and State-Trait Anxiety Inventory for Children (SCAIC). Children in groups were made the postoperative period first grup listened to classical music; second group Turkish music and third group aoudiobook. For the statistical analysis of the study, Shapiro Wilk, Pearson's Chi-square, Fisher-Freeman-Halton, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Bonferroni and Wilcoxon were used. The study groups were similar in terms of variables like gender, age and procedure of surgery that might affect pain and anxiety level (p>0,05).