Atrial fibrilasyonun geriatrik yaş grubunda genel özellikleri, fonksiyonellik ve frailite ile ilişkisi
Clinical features of atrial fibrillation in geriatric age group and its relationship with frailty and functionality
  1. Tez No: 527612
  2. Yazar: MELTEM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Atrial fibrilasyon(AF) geriatrik yaş grubunda en sık görülen kardiyak aritmidir ve iskemik inme, kalp yetersizliği, demans gelişimi ve yaşam kalitesinde kötüleşme gibi önemli komplikasyonlara neden olmaktadır. AF ve komplikasyonlarının sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Frailite organizmanın homeostatik rezervlerinde azalmayla karakterize, çeşitli stresörlere karşı hassasiyetin arttığı ve düşmeler, disabilite, uzun süreli bakım ihtiyacı ve mortalite dahil kötü klinik sonlanımlar açısından artmış riske neden olan bir geriatrik sendromdur. AFnin demans gelişimi ve yaşam kalitesinde kötüleşme ile ilişkili oluşu ve frailite ile ilişkisi gösterilmiş hastalıklardan olan serebrovasküler olay ve kalp yetersizliği riskini arttırması ve ortak patogenetik mekanizmalar AFde frailitenin artmış olabileceği hipotezinin çıkış noktasıdır. Bu çalışmada geriatrik yaş grubunda AFnin genel özelliklerinin ve frailite ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 1 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri 64'ü AF, 59'u ise normal sinüs ritmi olan toplam 123 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalardan rutin poliklinik vizitinde anamnez alınmış, kapsamlı geriatrik değerlendirme (KGD) uygulanmış ve ek olarak frailite durumları Fried ölçeği ve FRAIL skalaları kullanılarak değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesinin ölçülmesi için Yaşlıda Yaşam Kalitesi-kısa (YYK-kısa) ölçeği uygulanmıştır. Hastalardan istenenlaboratuvar tetkiklerinin sonuçları kayıt edilmiştir. Hasta verileri AF ve kontrol grubu için değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. AF grubu yaş ortalaması kontrol grubunun yaş ortalamasından daha yüksektir (p=0,002). Genel demografik özellikler açısından yaş ve eğitim düzeyi dışındaki parametreler iki grup için benzerdir.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is the most common cardiac arrhythmia in geriatric age group and it causes significant complications such as ischemic stroke, heart failure, dementia, and decreased quality of life. The frequency of AF and its complications increase with age. Frailty is a geriatric syndrome characterized by reduced homeostatic reserves of the organism that causes increased vulnerability to various stressors and assocciated with increased risk of poor clinical outcomes including falls, disability, need for long-term care, and mortality. The hypothesis that AF may result in increased frailty is based on their common pathogenesis and the association of AF with other conditions which may lead to frailty. AF is associated with development of dementia, impairment in quality of life, cerebrovascular events, and heart failure. In this study, it was aimed to investigate the general clinical features of AF in geriatric age group and its relationship with frailty. For this purpose, a total of 123 patients aged 65 years and over of whom 64 with AF and 59 with normal sinus rhythm were enrolled in the study between January 1, 2017 and June 30, 2017 at the Hacettepe University Hospital Geriatric Medicine outpatient clinic. All patients underwent routine medical history, physical examination, and comprehensive geriatric assessment. Frailty status was assessed using the Fried criteria and also FRAIL scale. The brief Older People's Quality of Life (OP-QoL-brief) questionnaire was applied to measure the quality of life. Results of routine laboratory tests were recorded. Patients' data were evaluated and compared for AF and control groups. The mean age of the AF group was higher than the control group (p=0.002). Demographic characteristics other than age and education level were similar for the two groups.