Smart home strategies for aging in place
Yerinde yaşlanma için akıllı ev stratejileri
  1. Tez No: 527636
  2. Yazar: ASIM MARAŞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURNEV ATILGAN YAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ev, ileri yaştakiler başta olmak üzere tüm sakinleri için duygusal öneme sahiptir. Yaşlanmanın kaçınılmaz neticeleri yaşlıları genellikle yaşam alanlarında istenmeyen değişiklikler yapmak veya aile ve arkadaşlarına daha da bağımlı olmak zorunda bırakır. Yaşlıların bulundukları yerde yaşamlarını sürdürme imkanlarını etkileyen sebeplerden bir tanesi, özerk bir yaşam sürdürülmesini engelleyen konut tasarımıdır. Mimari, insanların gereksinimlerini gözlemleme ve onlarla çevreleri arasındaki iyileştirme aracı olma sorumluluğuna sahiptir. Tezin temel amacı akıllı teknoloji konseptlerinin yaşlıların yaşam koşullarına, refahına ve evdeki özerk yaşamlarına ilişkin neler sunabileceği yanı sıra, evrensel tasarım ilkelerinin yadsınamaz gerekliliklerini ortaya koymaktır. Tez,“bulduğun yerde yaşlanmayı”mümkün kılmak için teorik, mimari ve teknolojik bir kılavuz sağlamak amacıyla yaşlılık evresi, evrensel ev tasarımı ve akıllı ev teknolojileri olmak üzere üç bölümden elde edilen veri ve örneklerden yararlanır.
Özet (Çeviri)
Home is the place with emotional significance on its inhabitants, particularly for the elderlies. The inevitable outcomes of becoming older generally necessitate the elderly to make undesirable transitions in their living environments or become further reliant on family and friends. One of the reasons impacting the elderly capability to age in place is the house design which creates obstacles to autonomous life. Architecture has the responsibility to observe the requirements of the people and be the reforming tool between them and their environment. The thesis main objective is to depict what smart technology concepts have to offer regarding the elderly' living condition, wellness, and autonomous life at home along with the undeniable requirements of universal design principles. The thesis using data and case studies obtained from three parts; old age phase, universal design home, and smart home technology to provide a theoretical, architectural and technological guideline to enable aging in place.