Mispricing in borsa istanbul stock returns
Borsa ıstanbul hisse getirilerinde yanlış fiyatlandırma
- Tez No: 527637
 - Danışmanlar: DR. BILIANA STEFANOVA GYUNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hisse senedi getiri anomalileri literatürü son 10 yılda aşırı büyüme göstermiş ve tespit edilen anomali faktörü sayısı önemli oranda artmıştır. Öyle ki Cochrane (2011) bu durumu“factor hayvanat bahçesi”ne benzetmektedir. Çalışmamızda, ABD temelli yapılan araştırmalarda detaylıca incelenmiş olan 9 anomaliyi Borsa İstanbul hisse getirileri için inceledik. Brüt kar, aktif karlılık, kompozit hisse senedi ihracı anomalilerinin Bist'te de var olduğunu; varlık büyümesi ve tahakkuklar anomalilerinin ise ABD piyasalarına yönelik calışmalardaki bulgularla aksi yönde işlediğini tespit ettik. İstatistiksel olarak anlamlı anomalileri ve momentum anomalisini kullanarak olusturduğumuz kompozit yanlış fiyatlandırma ölçütünün herbir anomaliden kayda deger biçimde daha anormal olduğunu ortaya koyduk. Yanlış fiyatlandırma ölçütü ile piyasa, değer, ve büyüklük faktörlerini birleştirerek dört faktörlü bir finansal varlık fiyatlandırma modeli tasarladık. Bütün anomali alfalarının aynı anda sıfır olma ihtimalini ölçen Gibbons-Ross-Schanken p-değeri bizim modelimiz için 0.08 iken aynı dğer Fama French 3-faktörlü model için 0.016'dır. Yani, tasarladığımız model BIST'te sistematik getiri faktörlerini daha iyi tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Stock return anomalies literature has been boosted in the last decade and the number of“anomaly factors”detected has increased dramatically which was described by Cochrane (2011) as“factor zoo”. We investigated the existence of 9 stock return anomalies in Borsa Istanbul which have been survived extensive investigations in US-based literature. We found out gross profitability, return-on-asset, and composite equity issues anomalies also observed in BIST whereas asset growth and accruals anomalies work in the opposite direction compared to U.S studies. Next, by combining significant anomalies and momentum, we construct a single mispricing factor which works better than each individual anomaly in terms of anomalous behavior. Moreover, we propose a four-factor asset pricing model by utilizing the mispricing factor with market, value, and size factors. The p-value for the Gibbons-Ross-Shanken (1989)'s test that all anomalies' alphas are jointly equal to zero is 0.08 for our model and 0.016 for Fama French 3-factor model. That is, our model captures better the systematic drivers of returns in BIST.