Görsel sanatlar eğitiminin öğrencilerin katı atık sorununa yönelik farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisi (Nedim İnal ortaokulu örneği)
The impact of visual arts education on awareness levels of students towards solid waste problem (Nedim Inal secondary school example)
- Tez No: 527656
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada Ankara ili Nedim İnal Ortaokulu'nda okuyan 42 öğrencinin çevreye yönelik farkındalık düzeyleri üzerinde görsel sanatlar eğitiminin etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili ortaöğretim 7.sınıf öğrencileri, örneklemi ise Nedim İnal Ortaokulu'n da eğitim gören 13-14 yaş grubundan 42 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada değerlendirildiği karma model kullanılmıştır. Verilerinin toplanmasında MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen 12 sorudan oluşan ''Katı Atık Sorununa Yönelik Başarı Testi'' kullanılmıştır. Test, ders etkinlikleri başlamadan önce ve etkinlikler tamamlandıktan sonra ön test-son test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutuna ilişkin veriler, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin ''Piknik'' konusunda yaptıkları ilk resimleri ve aynı konuda yaptıkları son resimlerinden elde edilmiştir. Veriler araştırma kapsamında Prof. Dr. Serap Buyurgan ve araştırmacı tarafından hazırlanan ''Resim Değerlendirme Ölçeği'' doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin katı atık sorununa yönelik farkındalık düzeyleri üzerinde görsel sanatlar eğitiminin etkisinin ne oranda ve hangi boyutlarda olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için SPSS 15 (Statistical Packet Program For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, görsel sanatlar eğitiminin çocukların katı atık sorununa yönelik farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisi ortaya konulmuş ve eğitimin çocuklara olumlu yönde katkıları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the impact of the visual arts education on the awareness levels towards environment of the 42 students studying in Ankara province Nedim İnal Secondary School was tried to be evaluated. The target population of the study consists of 7th grade students in Ankara, and the sample group consists of 42 students from 13-14 age group who are educated in Nedim Inal Secondary School. In the study, the mixed model was used in which quantitative and qualitative research methods were evaluated together. In the collection of the data,''Success Test for the Problem of Solid Waste'' consisting of 12 questions developed by the General Directorate of Measurement, Evaluation and Examination Services of the Ministry of National Education of Turkey was used. The test was applied as pre-test and post-test before the course activities started and after the events were completed. The data on the qualitative dimension of the study were obtained from the first and last pictures of the students forming the study group on“Picnics”subject. The data were evaluated according to the ''Picture Evaluation Scale'' prepared by Prof. Dr. Serap Buyurgan and the researcher in the scope of the research. it was aimed to determine on which criterion the visual arts education is effective on the awareness levels of the students about the solid waste problem. SPSS 15 (Statistical Packet Program for Social Sciences) program was used for the analysis of collected data. As a result of the research; the impact of visual arts education on awareness levels of the students towards the solid waste problem were revealed and it was determined that education contributed positively to the students.