Yan grubu fonksiyonlandırılabilir karbazol – floren birimleri içeren bir elektroaktif polimerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of an electroactive polymer containing side group of functionable carbazole-fluorene
- Tez No: 527676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYCAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 3,6-dibromo allil karbazol ve 9-9'-dioktilfloren borolan esteri monomeri sentezlenerek, MP-25 polimeri Suzuki polimerizasyonu ile elde edilmiştir. Sentezlenen elektroaktif polimer ürünlerinin kimyasal yapısı Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi (FT-IR) ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) spektroskopisi ile; elektrokimyasal özellikleri Dönüşümlü Voltammetri(CV) ile; optik özellikleri Mor Ötesi-Görünür Bölge Spektroskopisi (UV-Vis); molekül ağırlığı ve heterojenlik indeksi Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile ve yüzey karakterizasyonu ise Atomik Kuvvet Mikroskobu(AFM) ile belirlenmiştir. Çalışmanın sonraki aşamalarında elde edilen elektroaktif polimerin yapısında yer alan allil yan gruplar –COOH ve -Si(OEt)3 grupları ile fonksiyonlandırılarak, ITO cam yüzeyine döndürme ile kaplama(spin coater) cihazı ile kaplanmış ve polimerik ince filmler elde edilmiştir. Elde edilen ince filmlerin optik, elektrokimyasal ve yüzey özellikleri incelenerek, polimer yan grubunun fonksiyonlandırılmasının polimere sağladığı katkı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3.6-dibromo allyl carbazole and 9-9-dioctyl fluorene borolan ester monomers were synthesized and MP-25 polymer was obtained by Suzuki polymerization. The chemical structure of the synthesized electroactive polymers were analyzed by Fourier Transform Infrared (FT-IR) and Nuclear Magnetic Resonance (NMR) spectroscopy, the electrochemical properties with cyclic voltammetry (CV); optical properties Ultraviolet-visible spectroscopy (UV-Vis); molecular weight and heterogeneity index were determined by Gel Permeation Chromatography (GPC) and surface characterization by Atomic Force Microscopy (AFM). The allyl side groups in the structure of the electroactive polymer obtained in the later stages of the work were functionalized with –COOH and -Si (OEt)3 groups and coated with ITO glass surface by spin coater device and polymeric thin films were obtained. The optical, electrochemical and surface properties of the obtained thin films were investigated and the contribution of the polymer side group to the polymer was investigated.