8. sınıf öğrencilerinde teknoloji kullanımının benlik saygısı ve aile tutumu eksenli incelenmesi
Examination of 8th grade students' usage of technology in the context of self confidence and parental attitudes
- Tez No: 527714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilindeki 8. Sınıf öğrencilerinde teknoloji kullanımının benlik saygısı ve aile tutumu çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2016–2017 eğitim ve öğretim yılında İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde ortaokula devam eden 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Uygun örneklem temelinde seçim yapılmış ve araştırma kapsamında 100 örnekleme ulaşılmıştır. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilere toplam iki adet ölçek ve form sunulmuştur. Anketin birinci bölümü demografik özelliklere yönelikken; ikinci bölümünde öğrencilerin benlik saygısı tutumlarını belirlemeye yönelik Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve üçüncü bölümde ise Anne Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin SPSS 21 ile analiz edildiği araştırmada, frekans ve yüzde analizi, aritmetik ortalama ve standart sapma, Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Öğrencilerin Anne Baba Tutum Ölçeği puanları ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Korelasyon Analizi, güvenilirliği test etmek için ise Cronbach's Alpha güvenirlik analizi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi p< 0,5 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçları 8. sınıf öğrencilerinde benlik saygısı puanlarının orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Araştırma kapsamında öğrencilerin anne-baba tutum ölçeği puanlarının yüksek oranda demokratik olarak nitelendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca kız öğrencilerin koruyucu- istekçi ve otoriter anne- baba tutumu puanının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada internet kullanım süresi arttıkça benlik saygısı puanı düşüş olduğu tespit edilmiştir. İnternet kullanım süresi fazla olan öğrencilerin anne- baba tutumunu koruyucu-istekçi ve otoriter olarak algıladıkları görülmüştür. Demokratik anne baba tutumunun ise benlik saygısını artırıcı bir rolü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak benlik saygısı ölçeği puanları ile anne baba tutum ölçeği puanları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been processed in order to investigate the usage of technology within the frame of self-esteem and family attitudes in 8th grade students in Beşiktaş province. The sample of the research was 8 th class students in İstanbul-Beşiktaş in 2016-2017 academic year. In this research simple random sampling methodology was used and 100 samples were analyzed. Survey screening has been used in this study. In this context, a sociodemographic form and two scales were submitted to students. Scales used in this study were Rosenberg Self-Esteem Scale and Parental Attitudes Scale. In scope of research, data were analyzed with SPSS 21 Program. Frequency-analysis, percent analysis, arithmetic mean, standard deviation and the tests of Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U were used for the statistical analysis. In order to determine the relation between parental attitudes and Rosenberg Self-Esteem Scale, Spearman Correlation analyze was used. Cronbach's Alpha reliability analyze was used to test the reliability of the results. Significance level has been taken as p>.005 in this analyze. Results of the study show that, self- esteem of eighth-grade students are in the intermediate level. In addition to that, students described the parental attitudes as a highly democratic. Also participants of survey who were women had a higher sense of authoritative and protective- willing parental attitude. Otherwise it was determined that as the time of internet use increased, self- esteem of the students decreased. Students who used the internet more than others perceived the parental attitudes as an authoritative and protective- willing. Additionally according to this research democratic parental attitudes increased the self-esteem of the students. Finally, a positively high significance has been determined between self- esteem and parental attitudes.