Destinasyon marka denkliği ve satın alma sonrası eğilimler etkisi ve bir araştırma
Destination brand equity and the effect on the post purchasing trends and a research
  1. Tez No: 527727
  2. Yazar: BUKET BURCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Marka denkliği içerisinde yer alan marka imajı, marka farkındalığı, marka kalitesi ve marka değeri unsurları, tüketicilerin marka denkliğine yönelik tutumları üzerinde önemli etkiye sahiptir. Bu nedenle, destinasyon marka denkliği unsurlarının tüketicilerin tutumlarını nasıl etkilediğinin anlaşılması, destinasyon pazarlaması ve destinasyon yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, destinasyon marka denkliği boyutlarının, memnuniyet üzerindeki etkilerinin araştırılmasının yanı sıra turistlerin memnuniyet düzeyleri ile destinasyon aidiyeti ve destinasyon marka sadakati arasındaki ilişki oluşturulan model yardımıyla incelenmektedir. Araştırma verileri, 2017 yaz sezonun da Kemer destinasyonunda tatilini geçiren toplam 439 Rus turistten anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin, destinasyonun geliştirilmesinde, memnun olan turistten destinasyona sadık turist yaratmanın yanı sıra markalaşmayı ve marka denkliği oluşturmayı hedeflenmektedir. Sonuçlar; destinasyon marka denkliğini oluşturan bileşenlerin, pazarlama bakış açısından satın alma sonrası eğilimleri anlamada önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Components such as brand image, brand awareness, brand quality and brand value included in brand equity have an important influence on consumer's attitude towards brand equity. Therefore, understanding the effect of destination brand equity components on consumer's attitude is very important in terms of destination marketing and destination management. This study is aimed at researching the effects of the aspects of destination brand equity on satisfaction as well as analysing the relation between the satisfaction level of the tourists and the destination belonging and destination brand loyalty by using a model. Research data was collected by way of a questionnaire from 439 Russian tourists who spent their 2017 summer holiday in Kemer destination. The collected data is intended to be used for improving the destination, creating destination-loyal tourists from satisfied tourists, and achieving brand formation and brand equity. The results indicate that the components of destination brand equity are very important in understanding the post-purchasing trends from the perspective of marketing.