Kahramanmaraş konaklarından örnekler
Examples of Kahramanmaraş houses
- Tez No: 527755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kahramanmaraş'ta çok eski medeniyetler yaşamıştır. Germenika antik kentinden Roma ve Bizans dönemlerini yaşamış, ancak asıl varlığını Selçuklular ve Dulkadirliler devrinde kazanan Maraş, Dulkadirli Beyi Alaaddevle ve Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selimin mücadelesi sonucu Osmanlının eyaleti konumuna gelmiştir. Osmanlı döneminde imar edilen şehirde 18.ve 19.yy. arasında birçok konut inşa edilmiş ve günümüze kadar da gelmiştir. Bölge birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından her döneme ait kültür varlıklarını görmek mümkündür. Kahramanmaraş Anadolu'nun bir kenti olmasının yanı sıra Anadolu Türk evinin özelliklerini göstermekte, hem de güneyde Suriye'ye yakın olması hasebiyle kültür ve sanatta, hasetsen mimaride etkileşimler dikkati çekmektedir. Coğrafi konumun ve iklimsel özelliklerinin yanı sıra bölgenin etkisiyle şekillenen Türk evleri, Türk kültürünün yaşam koşulları çerçevesinde incelediğimiz mimari özelliklerini Osmanlı Devletinin son beş yüz yılında olgunlaştıran mimari geleneğin yansımasıdır. Türk evi bu süre içerisinde büyük gelişmeler göstermiş ve kendi içinde olgunlaşmış, bölgelere göre farklı şekil ve tiplerde ortaya çıkmıştırBundan dolayı Kahramanmaraş'ın Mimarlık Tarihi ürünleri olan konakların mimari özelliklerinin ortaya konulması, geleneksel malzeme kullanımı, planlamada iklim-malzeme ilişkisinin tespit edilmesi önem kazanmaktadır. Ayrıca geleneksel kültürün yaşadığı evlerde gelişen hayat ve etnografya da son derece önem kazanmaktadır. Günümüzde düşüntülü rant arayışlarına kurban edilen kültür varlıklarımızdan olan ev ve konaklarımızın yok olmadan detaylı envanterlerinin ortaya çıkartılması son derece önem kazanmaktadır. Yapacağımız bu çalışma neticesinde kataloğumuzda belirlediğimiz yapıların özgün özellikleri ortaya çıkartılacak ve bugünkü durumları yorumlanacaktır. Türk evi plan geleneğinin en güzel örneklerini içerisinde bulunduran Kahramanmaraş'ta konakların bir kısmı da son zamanlarda yenileme (restorasyon) görmüştür. Biz buradan yola çıkarak Kahramanmaraş'ta bulunan konakları mimari, plan, malzeme, süsleme ve en önemlisi bunların hepsini kapsayan sanat tarihi yönüyle incelemeye çalışılacaktık.
Özet (Çeviri)
So many ancient civilizations lived in Kahramanmaraş. From Germanica Ancient City to Roma and Byzantion periods had been lived in there but Maraş gained original existence during Seljuk and Dulkadirli era. Then Kahramanmaraş become a province of Ottomans at the end of the fight between Alaaddevle who was governor of Dulkadirli and Ottoman Sultan Yavuz Sultan Selim. Between 18th and 19th centuries in the cites built in the Ottoman period, many houses were built and they have come up to daylight. It is possible to see the cultural assets belonging to every period since the region was hosted by many civilizations. Kahramanmaras is not only a city in Anatolia but also it shows the characteristics of Anatolian Turkish house and also because it is close to Syria in the south, the interactions in architecture and art are noteworthy. The Turkish houses, which are shaped by the geographical location and climatic factors as well as the influence of the region, reflect the architectural characteristics we have examined within the framework of the living conditions of the Turkish culture and the architectural tradition that has matured in the last five hundred years of the Ottoman State. During this period, the Turkish house has shown great developments and has matured in itself, emerging in different shapes and types according to the regions.Therefore, it is important to determine the architectural characteristics of the houses which are architectural history products of Kahramanmaraş, using traditional materials, to determine climate-material relations in planning. In addition, life and ethnography, which have developed in houses where traditional cultures live, also gain importance.It is quite important to prepare detailed inventories of houses and mansions our cultural assets without destroying, which are sacrificed to the search for remnant rant nowadays. As a result of this study, we will reveal the original features of the structures we have determined in our catalog and also interpret the current situation. Some of the mansions in Kahramanmaras, where the most beautiful examples of the Turkish house plan tradition are located, have recently been restorated. From here we will try to examine mansions aspects of architecture, plan, material, ornament and also art history that is most important and cover all of them .