özel alt sınıflarında giyinme becerileri öğretim materyalinin öğrenci becerisine etkisi
examining effects of teaching materials designed for dressing skills on acquring self-care skills
  1. Tez No: 527758
  2. Yazar: HABİBE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Öz-bakım becerilerinden olan giyinme becerisi günlük yaşamı kolaylaştırma açısından önemli bir yere sahiptir. Birçok zihinsel engelli çocuğun yaşıtlarından farklı gelişim özelliğine sahip olması giyinip soyunma becerilerini kazanmasını ya tamamen engellemekte ya da gerektiği şekilde bu becerileri gerçekleştirmekte problem oluşturmaktadır. Eğitilebilir düzeydeki zihinsel engelli öğrenciler devlet okullarında özel alt sınıflarında eğitim görmekte ve hem akademik hem de öz bakım becerileri ile ilgili birçok derste ilerleme sağlayabilmektedirler. Özel Alt Sınıflarında görülen Toplumsal Uyum Becerileri dersi de bu derslerden biridir. Bu araştırmanın amacı, devlet okullarında Özel Alt Sınıfında eğitim gören hafif ve orta-ağır zihinsel engelli öğrencilerin temel özbakım becerilerinden olan giyinme becerisini gerçekleştirmede Toplumsal Uyum Becerileri dersinde verilen yönergeler ve tasarlanan Giysi Becerileri Öğretim Materyali ile yapılan öğretimin etkili olup olmadığını ölçmektir. Araştırmada yöntem olarak deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan bir devlet okulunda eğitim gören 12 özel alt sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler iki gruba ayrılmış ve birinci gruba Toplumsal Uyum Becerileri dersi içeriğinde giyinme becerisi eğitimi verilmiştir. Araştırmacı tarafından tasarlanan materyal ise ikinci gruba uygulanmış ve materyalin etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır.Araştırma sonucunda tasarlanan öğretim materyali uygulanan grubun giyinme becerisini edinmede daha hızlı ilerlediği görülmüştür. Toplumsal Uyum Becerileri dersinde yönergeler ile yürütülmeye çalışılan dersin pek etkili olmadığı bunun sonucunda öğrencilerin bağımsız giyinme becerisi kazanmasının zorlaşması da araştırma bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Dressing skills is one of the self-care skills that has an important place in facilitate daily life. Due to the fact that many mentally disabled children have different developmental characteristics from their peers, constitutes a problem either completely blocking them to acquire dressing skill or carry out these skills as required. At the trainable level mentally disabled students are trained in private sub-classes in public schools and they are able to make many progress in lessons both academic and self-care skills.One of the lessons in sub-classes is Social Cohesion Training.The aim of this research is to measure the effectiveness of teaching dressing skills that is one of the basic self-care skills, with the instructions and Dressing Skills Teaching Material given in the course of Social Cohesion Training to students with mild and moderate-severe mentally disabled students in public schools' sub-classes. Experimental design was used in the research. The sample of the research consists of 12 private sub-class students studying at a public school in Ankara. The students who participated in the research were divided into two groups and the first group was given training on dressing skills in the course of Social Cohesion Training. The material designed by the researcher is applied to the second group and it is aimed to measure the effect of the material.As a result of the research, it was observed that the designed teaching material which had been applied on group progressed more quickly in acquiring dressing skill. Another findings of the research; The course to be conducted with the guidelines in the course of Social Cohesion Training is not very effective that causes difficulties among students to gain independent dressing skills.