Fuarlarda görsel algılama açısından grafik tasarım sorunları ve bir stand uygulaması
Problems in graphical design in terms of visual perception in fairs and an experiment wtih a stand exhibitions
  1. Tez No: 52777
  2. Yazar: EROL TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Geçmişte bir kullanım eşyasının pazarlarda, panayırlarda ve kimi zaman benzeri alanlarda alıcıya göttirülmesiyle başlayan bölgesel ticaret süreci, sanayinin gelişmesiyle birlikte genişleyerek ivme kazanmıştır. Sanayileşme ile ürün, artık kişisel etkinlik ve düzenlemelerle değil, ortak düzenlemeleri temel alan bir biçimde alıcıya sunulmaya başlamıştır. Ürünün yüzyüze; görsel, dokunsal ve işitsel olarak alıcıya sunulduğu bu ticari düzenlemelerde, alıcıya seslenebilmek; onun duyumları ve ilgileri doğrultusunda bir sergileme oluşturmak, kuşkusuz en önemli etkenler arasında sayılmaktadır. Böyle bir bakışla, bir ürünün kimi zaman ulusal ve kimi zaman da uluslararası nitelikte geniş kitlelere sunulması isteği fuar diye nitelenen düzenlenmeleri gündeme getirmiştir. Fuarlar, daha çok ticari olarak, toplu bir biçimde ve geniş kapsamda kitlelere seslenebilen özelliğiyle diğer sergileme türlerinden ayrılmıştır. Kuşkusuz böylesine büyük çapta düzenlemeleri içeren fuarlarda, yeni bir ürünün tanıtılması sırasında, izleyicinin tam olarak bilgilenmesi gerekmektedir. Üretilen nesnenin ağırlıklı olarak belirleyici olduğu fuarlarda, görsel bildirişimin eksiksiz sağlanması amacıyla, sergi alanında da kimi düzenlemelere gidilmektedir: Sergi standının görsel algıya uygun düzenlenmesi ve görsel bildirişime ilişkin tüm araçların doğru kullanılmasa Sergi standının tasarımında temel olarak ele alınacak bu sorunlarla birlikte, sergilemenin tam olarak başarıya ulaşması için grafik tasarımcılar; iç-mimarlar, endüstriyel tasarımcılar ve teknik açıdan mühendislerle birlikte çalışmak durumundadırlar. Tüm ticari ve ticari olmayan sergilemeler, fuarlar ve ticari gösterimler, sergileme tasarımının uygulama alanlarıdır. Sergileme türleri ve biçimlerinin de örneklendiği bu araştırmada, temel olarak sergi standında görsel algılama sorunları üzerinde durulmuş, olası sorunlar saptanmış ve bu sorunları gidermeye yönelik uygulamalar yapılmıştır, fidboyutlu stand çizimlerinin ve maket çalışmalarının önerildiği bu araştırmada, uygulama alanı olarak kitap fuarları belirlenmiştir. Bu uygulamalı önerilerde hem görsel algılama sorunları üzerinde durulmuş, hem de kitap fuarlarındaki kültürel tüketimi boyutlandırıcı görsel araçlar kullanılmış, düzenlenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the past, Regional Commercial period started by conveying the goods which are produced to the customers by the help of market places, exhibitions and sometimes in similar market places. Regional Commercial period developed together with the development of Industry. From now on product is not presented to the customer by individual activity but taking the fundamentals of common arrangements. Without discussion, there are some important factors in appealing to the customer's interest in selling a product. These factors are audial-visual, face to face and also together with these, there is a need for forming an exhibition. By such a view, there is a need for a fair because they would like to present their product to national and international large masses. The best way to address to large masses in presenting a good is by the help of fairs. Without discussion, in these kinds of big organisations, there is a need for knowledge about the product which is presented. The object which is produced should be presented in such a way that it should be perfect so that the characteristic property of the product should be seen easily by the customer. One of the way of presenting a product is the stand. The stand should be arranged in such a way that it appeals to the interests of the customers by all means. In order to be successful in presenting a product in a fair, a graphic designer should cooperate with architects, industrial designers, and also engineers. All the commercial and non-commercial exhibitions, trade shows and fairs are the parts of exhibit design. In this research, the types and forms of exhibitions are illustrated. The most important point in this thesis is the problem in visual perception on the stands and after finding out the solution of the problem, some kinds of protections are put into ivpractice. In this research, two dimensional stand design and scale models are proposed and in order to put into practice book fairs are determined. In conclusion, with these proposals, solutions are found to the problems in visual perception and also effective visual means are used in order to increase cultural consumption in the book fairs.