Ağrı ili, Taşlıçay ilçesi, İkiyamaç köyünde gebelik ve doğumla ilgili inanış ve uygulamalar ile bunların ana ve çocuk sağlığı üzerine etkileri
Beliefs and practices about pregnancy and birth and their effects on mother and child health in İkiyamaç village, Taşlıçay, Ağrı
- Tez No: 52778
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ALTUNTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Modern teknolojideki gelişmelere rağmen, gebelik ve doğum, kişiler ve toplumlar için gizemini korumaktadır. Türkiye'de, özellikle kırsal bölgelerde, geleneksel inanış ve uygulamalar kadın ve çocuk sağlığım etkilemektedir. İki aşamalı olarak gerçekleştirilen bu araştırmada önce anahtar kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, daha sonra köydeki bütün kadınlarla özel olarak geliştirilmiş bir formla görüşülmüştür. Araştırma bölgesinde gebelik, doğum ve çocuk bakımıyla ilgili hizmetler, esas olarak geleneksel ebe-nineler tarafından verilmektedir. Aşeren kadınların her istediklerini yemesi gerektiği inanışı ve çömelerek doğum yapma gibi bazı inanış ve uygulamalar kadın sağlığı açısından olumlu nitelikler göstermektedir. Özellikle gebe kalmak ve istemli düşük yapmak için başvurulan geleneksel uygulamalar ise, kadm sağlığını tehlikeye atabilecek niteliktedir. Kanımızca, yenidoğan folk hastalıklarından“modur”, pamukçuğa,“yeşil boncuk”havaleye,“kırk basması”ise raşitizme karşılık gelmektedir. Genç yaş grubundaki kadınlarda geleneksel inanış ve uygulamalar daha az yaygınlıkta izlenirken, eğitim düzeyi ile inanış ve uygulamalar arasındaki ilişki daha zayıf bulunmuştur. İnanış ve uygulamalar, dış dünyadaki olgu ve olayları açıklama gereksiniminden ortaya çıkmakta ve sorunların yerel kavramlar ve kaynaklarla çözümlenmesi işlevini görmektedir. Sağlık hizmeti sunanlar, hastalık ve sağlığın psikolojik, sosyal ve kültürel yönlerini, biyolojik yönleriyle birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Despite recent advances in modern technology, pregnancy and birth is still considered mysterious by individuals and societies. In Turkey, especially in rural areas, traditional beliefs and practices affect woman and child health. In this study, which consits of two phases, first in-depth interviews with key informants were conducted, and then a specially developed questionnaire was used to interview all women in the village. In the research area, pregnancy, birth and child care services are given primarily by traditional birth attendants. Some of the beliefs and practices, such as the need to fullfill any pregnancy craving and birthing position have desirable effects on women's health. However, practices, especially for getting pregnant and for voluntary abortion can be hazardous in terms of health. We propose that, newborn folk diseases“modur”,“green bead”and“kirk basması”(literally“forty invasion”) are folk equivalents of oral candidosis, convulsions and rickets respectively. While the frequency of observing beliefs and practices are found to be lower among younger women, the effect of education is found to be weak. Beliefs and practices stem from the desire to understand the outer world and they function to analyze and solve problems with local concepts and resources. Health care providers should consider the psychological, social and cultural aspects of health and disease together with the biological aspects.