The 'Work' of caring for the elderly: Labor, value and the gift
Yaşlı bakım 'İşi': Emek, değer ve armağan
  1. Tez No: 527781
  2. Yazar: DİLAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE NÜKET ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez“aile gibi”olduğu iddia edilen ücretli yaşlı bakım ilişkilerine odaklanır.“Aile gibi”olma iddiasını basitçe taktiksel bir kullanıma indirgeyen akademik eğilimlere karşı, bu tez bu popüler deyimi dikkate almayı önerir ve bu iddianın bakım ilişkilerinin gündeliğinde neye tekabül ettiğinin izini sürmeyi amaçlar. Ücretlendirilmiş yaşlı bakımının özgül yanlarına odaklanarak bakım işinin organizasyonunun bir incelemesi ile başlayan tez, bu işin ne tür bir emek gerektirdiğini sorgular. Tezin temel argümanlarından biri, bakım emeğinin alanının geleneksel olarak“emek olmayan”olarak görülen eylem ve pratikleri de içine alacak şekilde yayıldığıdır. Bu yüzden de neyin“emek”olarak görülüp görülemeyeceği tartışması bu tezin en önemli tartışmalarından biridir. Bakım emeğinin ne olduğu tartışmasını takiben, bu tezin ikinci önemli sorusu bu emeğin“değeri”sorusudur. Burada, bakım sağlayanın emeğinin“emek olmayan”ile eklemlendiği ölçüde değerli/ kıymetli olduğu iddia edilir.“Bakım emeğini değerli/ kıymetli kılan nedir”ve“böylesi emek hangi biçimlerde değerlendirilir”soruları bizi,“armağan”nosyonunu bakım sağlayanın emek olmayanından artı değer sağlayan bir mekanizma olarak değerlendirmeye yöneltir. Bu açıdan, bu tezin üçüncü büyük kaygısı armağan ilişkilerini ücretli bakım ilişkilerinin“aile gibi”görülmesini sağlamadaki önemli rolünü açığa çıkarmaktır. Burada, armağan sorusu özellikle işverenin“birlikte-yaşama armağanına”karşılık olarak bakım sağlayanın emek olmayanını armağan etmesinin neye mal olduğunu gözetir; ve“emek olmayanın”armağan edilmesinin, her şeyden önce, bu kadınların bakım sağlayıcılar olarak“kalmasını”güvenceye aldığı tartışılır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on paid eldercare relations which are claimed to be“family-like.”Contrary to the scholarly tendencies that reduce the claim of being“family-like”into mere tactical usage in paid-care relations, this thesis suggests taking this popular idiom seriously, and aims to trace what this claim corresponds to in the daily materiality of the paid care of the elderly. To focus on the singularities of paid eldercare, the thesis starts with an investigation of the organization of care work, and explores the kind of labor that it requires. One of the central arguments of the thesis is that the site of care labor expands to include actions and practices which are traditionally seen as non-labor. Therefore, what counts as“labor”becomes one of the major discussions of this thesis. Following the discussion on what care labor is, the second major concern of the thesis is to focus on the question of the“value”of such labor. Here, it is argued that the labor of the care provider becomes valuable to the extent that it is articulated with non-labor. An analysis of the questions of“what makes care labor valuable”and“in which ways it is valorized”directs us to consider the gift as a mechanism of surplus extraction from the non-labor of the care provider. In this respect, the third major concern of this thesis is to explore the substantial role of gift relations for paid care relations to be considered as“family like.”The question of the gift is posed particularly considering what it costs to care providers to gift their non-labor in exchange for employers' gift of living-with. The thesis argues that gifting non-labor, before anything else, guarantees these women to“stay”as the care provider.