Hemşirelerin yaşlı hastalara karşı tutumlarının ve bakım davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitudes and care behaviours of the nurses towards elderly patients
- Tez No: 583606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TAMBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplum Ruh Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hemşireler, dünyada günden güne artış gösteren yaşlı bireylere sunulan sağlık hizmetlerinde önemli rol almaktadır. Araştırma, hemşirelerin yaşlı hastalara karşı tutumlarının ve bakım davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay il merkezindeki Üniversite Hastanesi ve Kamu Hastanelerinde yaşlı hastaların ağırlıklı olarak yattığı kliniklerde görev yapan 309 hemşire, örneklem seçimine gidilmeden araştırmayı kabul eden gönüllü 279 hemşire oluşturmuştur. Veri toplanmasında kişisel bilgi formu, Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği (YKTÖ) ve Bakım Davranışları Ölçeği (BDÖ-24) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Dunn's çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin %43,7'sinin 30-39 yaş grubunda, %87,8'nin kadın, %68,1'nin lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin YKTÖ puan ortalamaları 99.78±12.52, BDÖ-24 toplam puan ortalamaları 5.15±0.57, BDÖ-24 alt ölçeklerinden; güvence puan ortalaması 5.23±0.61, bilgi beceri puan ortalaması 5.48±0.53, saygılı olma puan ortalaması 5.02±0.70, bağlılık puan ortalaması 4.88±0.72 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin yaş, cinsiyet, meslekte çalışma yılı, geriatri hemşireliği konusunda eğitim alma isteği, geriatri servisinde çalışma isteği, yaşlı hastaların tedavi ve bakıma karşı uyumsuz olmalarından kaynaklı güçlük yaşama durumları ile YKTÖ arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nurses play a key role in health services that are offered to elderly patients increasing day by day. The research is done cross sectional in order to evaluate the attitudes and care behaviours of the nurses towards elderly patients. 279 volunteer nurses who were chosen among 309 nurses who are working at the clinics in which mainly elderly patients stay at the University Hospital and Public Hospıtal in the city center of Hatay consist of the population. Personal İnformation form, Kogan's Attitude Towards Old People Scale (KAOP) and Caring Behaviors İnventory-24 (CDI-24) were used in data collection. And in data evaluation; number, percentage, Kruksal Wallis, Mann Whitney U Test and Dunn's Multiple Comporison Test were used. It was concluded that the 43,7% of the nurses were between 30-39 years old, 87,8% were female and 68,1% were bachelor's degree. It was stated that KAOP point average of the nurses who took part in research is 99.78±12.52, CDI-24 total point average is 5.15±0.57, in CDI-24 subscales; assurance point average is 5.23±0.61, knowledge and skill point average is 5.48±0.53, respect point average is 5.02±0.70, the devotion point average is 4.88±0.72.