Üniversite öğrencilerinin empatik eğilim düzeylerine cinsiyet ve yaşlarına göre kendini açma davranışları
The level of self disclosure of university students according to empatic tendency levels sex and ages
- Tez No: 52779
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİDAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada empatik eğilim düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin cinsiyete ve yaşa göre kendini açma davranış düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan kendini açma düzeyini ölçmek için Selçuk (1988) tarafından geliştirilen Kendini Açma Envanteri; bağımsız değişkeni olan empatik eğilim düzeyi için Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Üniversite Öğrencileri, cinsiyet ve yaşa ilişkin bilgileri Empatik Eğilim Ölçeği'nde ayrılan yere işaretlemişlerdir. Bu araştırma, 1995-96 güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Mühendislik, Eğitim ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin çeşitli bölümlerinin 1. ve 4. sınıflarında okuyan 289 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Denencelerin sınanmasına ilişkin öğrenci grupları arasında anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığını saptamak amacıyla iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Sonucun anlamlı çıktığı durumlarda farkın hangi gruplarası farktan kaynaklandığını bulmak amacıyla bağımsız örneklem gruplarına uygulanan t- testi kullanılmıştır. Araştırmada hata payı 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilin 1. Cinsiyetleri ve empatik eğilim düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin toplam, konulara ve bireylere göre açılma düzeyleri arasında ortak etki açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Diğer taraftan yüksek empatik eğilim düzeyine sahip olan üniversite öğrencilerinin düşük empatik eğilim düzeyine sahip olanlara göre toplam, konulara ve bireylere göre açılma konusundaIH kendilerini daha fazla açtıkları saptanmıştır. Aynı zamanda kız üniversite öğrencilerinin okul konusunda erkeklere göre daha fazla açıldıkları bulunmuştur. Açılman kişiler boyutunda ise kız üniversite öğrencileri erkeklere göre psikolojik danışmana kendilerini daha fazla açmaktadır. 2. Yaşları ve empatik eğilim düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin, toplam, konulara ve bireylere göre açılma düzeyleri arasında ortak etki açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yaşları 20'den fazla olan üniversite öğrencilerinin düşünce ve görüşler konusunda açılma düzeyleri, yaşları 17-19 arasında olan üniversite öğrencilerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan yaşları 20-22 arasında olan üniversite öğrencilerinin cinsellik konusunda açılma düzeyleri, yaşları 17-19 arasında olan üniversite öğrencilerine göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca 20-22 yaş grubunda olan üniversite öğrencilerinin anneye açılma düzeyleri diğerlerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanısıra 23 ve daha fazla yaşa sahip olan üniversite öğrencilerinin psikolojik danışmana açılma düzeyleri diğer yaş gruplarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the level of self-disclosure of university students having different empathic tendency levels has been studied according to sex and ages.“Self Disclosure Inventory”improved by Selçuk (1988) is used to measure the dependent variable, the level of self-disclosure; and“Empathic Tendency Scale”improved by Dökmen (1988) to measure the independent variable, empathic tendency level. University students provided information on sex and age in the space provided on the Empathic Tendency Scale. The research has been done at 1995-96 autumn term on 289 students of 1 st and 4th year at Engineering, Education and Fine Arts departments of Hacettepe University. In examining hypothesis 2-way analysis of variance has been applied to determine whether there is a significant difference between student groups, t-test used with independent sample groups was utilized when the result was significant between the groups to find which intergroup difference caused difference. The level of significance has been taken as 0.05. The findings of research can be summarized as follows: 1. Among the university students with different empathic tendency and sex, there has not been any significant difference in terms of common effect in the level of total self-disclosure or in the level of self-disclosure to subjects and target persons. On the other hand university students with high empathic tendency levels as opposed to those with low empathic tendency levels have disclosed themselves totally, to subjects or to target person more than others.Female university students have disclosed themselves in relations to their education more than males. At the same time female university students have disclosed themselves to psychological counselors more than males. 2. Among the university students at different age and empathic tendency levels, there has not been any significant difference in terms of common effect in the level of disclosing themselves totally, to subjects and to target persons. There has been significant increase in the level of disclosure of the university students older than 20 rather than 17-19 year-old students about the subjects of thought and opinion. On the other hand, the average of 20-22 years old university students who engage in disclosure related to sex is significantly higher level as compared to those between 17-19 years old. Compared with other university students, students at 20-22 have significantly high levels of levels of self- disclosure to their mothers. University students at the age of 23 and more have disclosed themselves to psychological counselor significantly more than the university students younger than 23.